Суданските Паравоенни сили за бърза подкрепа (RSF) обявиха намерението си да работят с планирано ново правителство, което да управлява териториите под техен контрол. Това представлява най-силният сигнал досега за потенциално разделение на страната след 20-месечната гражданска война, предава "Ройтерс".
RSF, които от април миналата година воюват срещу националната армия, контролират големи части от Централен и Западен Судан, включително столицата Хартум и региона Дарфур. Това представлява предизвикателство за международно признатото правителство, което бе принудено да се премести в Порт Судан на Червено море.
Група цивилни политици и лидери на въоръжени групировки обявиха намеренията си да създадат "мирно правителство", което според тях ще бъде независимо от RSF и ще замени армейското правителство в Порт Судан.
"RSF ще изпълнява само военна и охранителна роля, докато управлението ще бъде изцяло в ръцете на цивилни сили," заявиха от RSF.
Все още липсват подробности относно структурата, финансирането и началото на дейността на новото правителство. Според информацията, то ще бъде базирано в Хартум.
Правителството в Порт Судан и армията, която контролира северните и източните части на страната, не са коментирали новите планове. В миналото и двете страни са обвинявали RSF и техните поддръжници в опит да разрушат страната.
Западни дипломати също изразиха опасения. Според тях RSF вероятно ще има контрол върху всяко ново правителство, което би затруднило международното му признаване.
"Това може да бъде всичко - от правителство в изгнание до паралелно управление, което претендира за контрол над определени територии," заяви специалният пратеник на САЩ за Судан Том Перийело.
RSF и армията са обвинявани от международни организации за военни престъпления, включително етническо прочистване в Дарфур. Войната е причинила смъртта на десетки хиляди, разселването на 12 милиона души и е довела до глад и болести.
Опитите за мирни преговори са блокирани, а и двете страни продължават да получават външна подкрепа чрез доставки на оръжия.
"Всеки от участниците настоява за максималистични териториални претенции, без да показва готовност за компромис," заяви Джалел Харчауи, анализатор от Кралския институт за обединени служби в Лондон.
Судан - една от най-бедните страни в света е богата на злато, петрол, черни и цветни метали и много от тези залежи се намират в размирния район Дарфур.