Глобалните усилия за справяне с климатичните промени могат да претърпят сериозен удар, ако новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп отново изтегли страната от Парижкото споразумение, предупреди ръководителят на политиката за климата на ЕС Вопке Хукстра, цитиран от "Ройтерс".

Според източници от екипа на Тръмп, неговият преходен екип е подготвил изпълнителни заповеди за оттегляне на САЩ - вторият по големина замърсител в света след Китай - от основния глобален договор за борба с климатичните промени.

"Ако това се случи, ще бъде сериозен удар за международната климатична дипломация", заяви европейският комисар по климата Вопке Хукстра в интервю за "Ройтерс". Той подчерта, че подобен ход ще изисква от останалите държави да "удвоят усилията си в климатичната дипломация".

"Няма алтернатива за това всички да се включат, защото климатичните промени не признават граници", добави Хукстра, посочвайки, че проблемът изисква колективно глобално решение.

Парижкото споразумение, централният елемент на климатичните преговори на ООН, обединява близо 200 държави в общи усилия за намаляване на въглеродните емисии и осигуряване на финансиране за борба с климатичните промени. САЩ, като втората най-голяма икономика в света, играят централна роля в тези преговори, включително чрез сътрудничеството си с Китай.

През първия си мандат (2017-2021 г.) Доналд Тръмп изтегли САЩ от Парижкото споразумение, което предизвика глобално възмущение. Сега, при завръщането му в Белия дом на 20 януари, се очаква нов обрат в климатичната политика на САЩ. Тръмп неведнъж е наричал климатичните промени "измама" и миналия месец заплаши ЕС с мита, ако не увеличи покупките си на американски петрол и газ.

ЕС възнамерява да продължи диалога с новата администрация на Тръмп, като подчертава необходимостта от международно сътрудничество. "Ще направя всичко възможно, за да гарантирам, че нашите американски приятели, доколкото е възможно, ще останат част от този процес", заяви Хукстра.

Въпреки това, ЕС също е изправен пред собствени предизвикателства. Блокът няма да успее да спази крайния срок през февруари за представяне на новите си климатични планове пред ООН. Европейската комисия планира да представи своята актуализирана стратегия за климата до 2035 г. преди тазгодишната среща на ООН по климата в Белем, Бразилия, през ноември.

"Важно е да влезем в Белем с амбициозна цел, и това ще направим", увери Хукстра.

Вануату настоява Международният съд да признае вредите от изменението на климата

Вануату настоява Международният съд да признае вредите от изменението на климата

След като развиващите се нации осъдиха като крайно неадекватен резултата от срещата на върха COP29