Членовете на Световната здравна организация гласуваха категорично в подкрепа на потенциално новаторски глобален договор за подобряване на готовността при пандемии, предава "Ройтерс".
Сто двадесет и четири държави гласуваха "за", след като Словакия призова за гласуване в понеделник, тъй като скептично настроеният към ваксината срещу COVID-19 министър-председател поиска страната му да оспори приемането на споразумението. Никоя държава не гласува "против", а 11 държави, включително Полша, Израел, Италия, Русия, Словакия и Иран, се въздържаха.
"Правителствата от цял свят правят своите страни и нашата взаимосвързана глобална общност по-справедливи, по-здрави и по-безопасни от заплахите, породени от патогени и вируси с пандемичен потенциал", заяви генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Адханом Гебрейесус.
Проектът на споразумение, който разглежда структурните неравенства по отношение на начина, по който се разработват лекарства или ваксини и здравни инструменти, следвайки поуките, извлечени от пандемията COVID-19, ще бъде официално приет във вторник на пленарна сесия на Световната здравна асамблея в Женева.
Въпреки това, споразумението няма да влезе официално в сила, докато не бъде договорено приложение за споделяне на патогени, което може да отнеме до две години, след което държавите ще трябва да го ратифицират.
След три години трудни преговори, споразумението беше възприето от много дипломати и анализатори като победа за глобалното сътрудничество във време, когато многостранни организации като СЗО са засегнати от рязкото съкращаване на чуждестранното финансиране от САЩ.
Американските преговарящи напуснаха дискусиите, след като президентът Доналд Тръмп започна 12-месечен процес на оттегляне на САЩ - най-големият финансов поддръжник на СЗО - от агенцията, когато встъпи в длъжност през януари. Предвид това, САЩ няма да бъдат обвързани от пакта.
ivaylo-mladenov
на 20.05.2025 в 10:51:22 #2Стига толкова пандемии, а
Forrest Gump
на 20.05.2025 в 10:49:30 #1..което може да отнеме до две години, след което държавите ще трябва да го ратифицират
Значи войната в Украйна требе да приключи 2027