Шефът на Световната здравна организация изрази увереност, че държавите могат да финализират споразумение за готовност при пандемии до май 2025 г., съобщава "Ройтерс".
Очакванията му са въпреки въпросите дали администрацията на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп ще подкрепи подобен пакт.
194-те държави членки на СЗО преговарят от две години за споразумение, което може да увеличи сътрудничеството преди и по време на пандемии след признатите неуспехи по време на COVID-19.
Първоначалният опит за сключване на споразумение се провали тази година. Дипломатите считат, че евентуален пакт е по-малко вероятен при Тръмп.
"Страните се ангажират да финализират споразумението навреме за Световната здравна асамблея следващия май. Оставам уверен, че ще го направят", заяви генералният директор на СЗО Тедрос Адханом Гебрейесус на брифинг в Женева.
На Гебрейесус многократно бяха задавани въпроси за бъдещо сътрудничество с администрацията на Тръмп, но той изглеждаше спокоен относно тази перспектива.
"Отношенията между СЗО и Съединените щати всъщност са добър модел на партньорство", посочи той.
"Ние си партнираме от много години и вярваме, че това ще бъде така. Смятам, че американските лидери разбират, че Съединените щати не могат да бъдат в безопасност, освен ако останалият свят не е в безопасност".
На същия брифинг Тедрос съобщи че 10 ранни проби от пациенти в Демократична република Конго, страдащи от мистериозна болест, са дали положителен резултат за малария. Той обаче уточни, че това не изключва други съпътстващи заболявания.
Разселването на 1 милион души в Сирия от началото на бунтовническата офанзива миналия месец увеличи напрежението върху крехката здравна система, отчете Тедрос.
СЗО е изпратила консумативи за лечение на травми на болница в Дамаск и работи за подпомагане на други съоръжения, добави той.
shtimpo
на 11.12.2024 в 16:10:01 #1,!,