Световната здравна организация (СЗО) отправи апел към правителствата да увеличат данъците върху алкохола и подсладените напитки. Според тях по-високите данъци ще спомогнат за намаляване на потреблението на тези продукти и ще стимулират компаниите да произвеждат по-здравословни такива.
По нейни данни нездравословни напитки като алкохола в глобален мащаб са с твърде ниска средна данъчна ставка.
Изследване на СЗО показва, че 2,6 милиона души умират от употреба на алкохол, а 8 милиона души - заради нездравословна диета.
В публикацията си от СЗО подчертават, че половината от държавите, които облагат с данъци подсладените напитки, слагат данък и върху водата. Други данни показват, че 108 от 194-те ѝ държави членки вече налагат данъци върху безалкохолните напитки. Те обаче представляват средно едва 6,6% от цената на газираните напитки.
Поне 148 държави са сложили акциз върху алкохолните напитки. И все пак виното например, е освободено от такъв в най-малко 22 държави, повечето от които европейски. Едва 17.2% от страните пък са сложили данък на бирата.
СЗО припомня, че проучване, направено през 2017-та година сочи, че увеличаване на цените на алкохола с 50% би спасило над 21 милиона души над 50-годишна възраст. От друга страна, такова повишение би довело до значителни приходи от закупуване на по-здравословни продукти.
От организацията посочиха още, че намаляването на употребата на алкохол, ще доведе и до значителен спад на катастрофите.