Президентът на Тайван Лай Чинг-те обеща да разговаря със Съединените щати относно опасенията на президента Доналд Тръмп за производството на чипове и да увеличи американските инвестиции и внос от страната, като същевременно харчи повече за отбрана, цитира думите му "Ройтерс".
По-рано Тръмп се изказа критично за Тайван, като заяви, че има за цел да възстанови производството на полупроводникови чипове в САЩ и повтори твърдения, че Тайван е отнел индустрията, която той искаше обратно в Съединените щати.
Говорейки пред репортери след заседание на Съвета за национална сигурност в президентския офис, Лай отбеляза, че глобалната верига за доставки на полупроводници е екосистема, в която разделението на работата между различните държави е важно.
"Ние, разбира се, сме наясно с опасенията на президента Тръмп", каза Лай.
"Правителството на Тайван ще общува и ще обсъжда с полупроводниковата индустрия и ще подходи с добри стратегии. След това ще излезем с добри предложения и ще се включим в по-нататъшни дискусии със Съединените щати", добави той.
Демократични страни, включително Съединените щати, трябва да се обединят, за да изградят глобален съюз за AI чипове и "демократична верига за доставки" за усъвършенствани чипове, заяви Лай.
"Макар да признаем, че имаме предимството в полупроводниците, ние също така виждаме отговорността на Тайван да допринесе за просперитета на международната общност."
Тайван е дом на най-големия в света производител на чипове по договор, TSMC - основен доставчик на водещи компании, включително Apple, Nvidia.
TSMC инвестира 65 милиарда долара в нови фабрики в американския щат Аризона, проект, започнал през 2020 г. при първото управление на Тръмп.
Високопоставен тайвански служител по сигурността, говорейки пред репортери при условие за анонимност, заяви, че ако TSMC прецени, че е възможно да увеличи инвестициите си в САЩ, правителството на Тайван ще помогне в преговорите.
Служителят добави, че комуникацията между тайванските и американските служители в областта на икономиката, сигурността и отбраната в момента е "доста добра" и "се усеща силна подкрепа от Съединените щати".
Тръмп приветства Тайван миналата седмица, след като съвместно американско-японско изявление след посещението на японския премиер Шигеру Ишиба във Вашингтон призова за "поддържане на мира и стабилността в Тайванския проток" и изрази подкрепа за "значимото участие на Тайван в международни организации".
Но Тайван също има голям търговски излишък със Съединените щати, който нарасна с 83% миналата година, като износът на острова за САЩ достигна рекордните 111,4 милиарда долара, движен от търсенето на високотехнологични продукти като полупроводници.
Лай подчерта, че Съединените щати са най-голямата дестинация за чуждестранни инвестиции в Тайван и че Тайван е най-надеждният търговски партньор на Съединените щати.
Тръмп също така по-рано критикува Тайван, който е изправен пред нарастваща военна заплаха от Китай, че не харчи достатъчно за отбрана, критика, която отправи към много съюзници на САЩ.
"Тайван трябва да демонстрира нашата решимост да се защитим", каза Лай, добавяйки, че правителството му работи за предлагането на специален бюджет тази година, за да увеличи разходите за отбрана от 2,5% от своя БВП на 3%.
Правителството му е въвлечено в противопоставяне с парламента, където опозиционните партии имат мнозинство, за съкращения на бюджета, включително разходите за отбрана.
"Разбира се, все повече и повече приятели и съюзници ни изразиха загриженост, притеснени дали решимостта на Тайван за самозащита е отслабнала", каза Лай.