Тайванските въоръжени сили създадоха център за спешни действия и повишиха нивото си на готовност в понеделник, след като Китай обяви създаването на седем "временно резервирани зони" във въздушното пространство и изпрати над 90 военноморски и кораби на бреговата охрана в близост до острова, предава "Ройтерс".
Действията на Китай съвпадат с неотдавнашното пътуване на тайванския президент Лай Чинг-те в Тихоокеанския регион, включително междинни спирания на Хаваите и остров Гуам, което според източници, цитирани от Ройтерс, е предизвикало очаквания за военни учения.
Министерството на отбраната на Тайван съобщи, че резервираните въздушни зони се намират на изток от китайските провинции Фудзиен и Джъдзян и ще бъдат в сила от понеделник до сряда. Макар тези зони да ограничават определени дейности, международните регулации позволяват преминаване на други полети с необходимите разрешения.
В отговор Тайван активира "учения за бойна готовност" на ключови стратегически локации и засили патрулите на военноморските и брегови охранителни сили, за да следят китайските военни маневри.
"Всякакви едностранни, нерационални и провокативни действия могат сериозно да разрушат мира и стабилността в Индо-Тихоокеанския регион и няма да бъдат посрещнати добре от международната общност," се посочва в изявление на тайванското министерство на отбраната.
Китай, който счита Тайван за част от своя територия, засега не е излязъл с официален коментар по събитията.