Президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши в петък, че ще наложи 100% мито за всяка държава, която въведе данък върху американските цифрови услуги.
Така американският държавен глава отправи пряко предупреждение към европейските държави.
В публикация в Truth Social американският лидер заяви, че "много европейски държави обсъждат предстоящото въвеждане на данък върху цифровите услуги за американските компании", като добави, че някои от тях "са на път да го направят".
Освен това Тръмп предупреди, че всяка потенциална нова митническа тарифа, насочена към европейските държави, ще "замени търговските споразумения, сключени със съответната държава, независимо дали са влезли в сила, подписани или не", а налогът от 100% ще бъде "наложен незабавно", ако някоя европейска държава пристъпи към реализиране на плана за данък върху цифровите услуги.
Последната декларация на Доналд Тръмп изглежда внася нова несигурност в търговските отношения между САЩ и ЕС.
Миналата година в Шотландия Вашингтон и Брюксел сключиха търговско споразумение, което определя базова тарифа от 15% върху износа на ЕС за САЩ.
Въпреки това, по-голямата част от страните от ЕС нямат апетит да започнат пълномащабна търговска война, което кара Брюксел засега да се въздържа от налагане на каквито и да било тарифни контрамерки или от активиране на така наречената си търговска базука - Инструмента за борба с принудата.
Това би могло, с подкрепата на повечето страни членки, да бъде използвано за ограничаване на правата върху интелектуална собственост на американските технологични гиганти или за забрана на инвестициите им в ЕС.
USD
CHF
GBP
Somebodyelse
на 26.06.2026 в 21:12:42 #1Оранго май вече е забравил какво се случи с предишните му бомбастични мита !