Президентът на САЩ Доналд Тръмп предупреди Китай, че САЩ ще наложат нови, значително по-високи мита от 50% върху китайския внос, ако Пекин не оттегли допълнителни мита от 34%.
Предупреждението на Тръмп идва, след като Китай обяви по-рано миналаста седмица, че ще наложи допълнителни мита в размер на 34% върху вноса на САЩ. Министерството на търговията на Китай заяви, че тарифата, която съответства на последното увеличение на митата на Тръмп върху Пекин, ще бъде наложена на всички вносни стоки от САЩ от 10 април - ден след влизането в сила на "реципрочните" мита на САЩ.
Тези нови мита от страна на Китай се добавят към вече съществуващи рекордни тарифи, непарични ограничения, държавни субсидии и продължителна валутна манипулация, заяви американският президент в публикация в неговата социална медийна платформа Truth Social. Според него действията на Пекин представляват ескалация на "дългосрочни търговски злоупотреби", насочени към американската икономика.
Президентът подчерта, че е предупредил всички държави, включително Китай, че всякакви допълнителни мита извън вече установените несправедливи търговски практики ще доведат до незабавен отговор от страна на САЩ.
Ако до утре, 8 април 2025 г., Пекин не отмени новите 34-процентни мита, Вашингтон ще въведе свои собствени ответни мита от 50%, влизащи в сила на 9 април.
Освен това САЩ ще прекратят всички разговори с Китай, включително вече насрочени или поискани срещи, и ще започнат преговори с други държави, изразили интерес към търговски диалог.
По-рано говорителят на китайското външно министерство Лин Джиан осъди хода на Тръмп и заяви, че заплахите и натискът не са правилният начин за справяне с Китай.
Джиан подчерта, че митата на САЩ са "типичен едностранчив подход, протекционизъм и икономически тормоз", който обслужва само техния собствен интерес за сметка на други страни.
$ydney
на 07.04.2025 в 23:48:49 #7Жоре, не знам защо се опитваш да учиш глобо-хомо на математика. Не им е в гените
А за руския петрол - да му мисли този който търгува в долари. Те отдавна търгуват с БРИКС и други страни в директен стокообмен - манипулациите на ционистите отдавна не ги засягат
ВълкСчадъР
на 07.04.2025 в 21:59:11 #6@Гошо Ми питай Блуумберг Но още миналата седмица се заговори че Урал отива на $55 , значи китай ще го купива на $45 А вече 3 г се годови че производството им струва $42
alabala654
на 07.04.2025 в 21:58:22 #5Разбира се, всичко върви по план – ватниците продават под себестойност, залагат $70 в бюджета, продават на $50, а дефицитът се покрива с мечки и водка. Икономиката цъфти толкова, че лихвеният процент е 21% – сигурен знак за стабилност
Кой ти гледа инфлация и дефицити, важното е да изглежда величествено в Телеграм
georgi-zapryanov
на 07.04.2025 в 21:05:46 #4И как бе Вълчо Руския бюджет е заложена цена от $70 за барел при положение че е наложен таван за купувачи на Руски петрол от $60. И Индия (един от най големите купувачи) оттогава го купува за около $50. А сега да видим арабите и щатите колко време ще устискат ако падне под $60.
ВълкСчадъР
на 07.04.2025 в 20:44:20 #3СССР ги зове
ВълкСчадъР
на 07.04.2025 в 20:40:57 #2Цената на руския петрол се движи към ниво от 50 долара за барел В руския бюджет е заложена цена на петрола от около 70 долара за барел Цената на водещия сорт руски петрол "Уралс" се срина и доближава нивото от 50 долара за барел на фона на паниката на световните пазари след митата, въведени от американския президент Доналд Тръмп, пише Bloomberg. Това е най-ниското ниво за последните 21 месеца, изчислява още агенцията. Говорителят на Кремъл Димитрий Песков коментира, че властите следят внимателно случващото се на петролните пазари и работят за "минимизаране на ефекта от тази международна икономическа буря" върху руската икономика, отбелязва ТАСС. Приходите от продажбата на петрол са от съществено значение за руския бюджет. Според данните на Министерството на финансите през януари - февруари 2025 година приходите от продажбата на петрол и газ са съставлявали към една трета от всички приходи в хазната, допълва Bloomberg. Руският бюджет е изчислен на базата на цена от петрола през 2025 година в рамките на около 70 долара за барел В края на седмицата руската икономическа агенция "Прайм" отбеляза, че във ведомството вече очакват цената да е по-близо до 60 долара, но не очакват това да доведе до по-сериозни проблеми. В бюджета е заложен дефицит от 0,5% от брутния вътрешен продукт (БВП), а при по-евтин петрол дефицитът ще бъде с още не повече от 1% от БВП. Руски икономисти обаче коментираха, че по време на война за Москва ще бъде трудно да намери как да финансира бюджетния си дефицит. Разходите за войната в Украйна се увеличават и свиване на приходите може да донесе допълнителен натиск върху икономиката. Срива на фондовите пазари вече изтри към 24 млрд. долара от капитализацията на компаниите, търгувани на Московската фондова борса в края на миналата седмица. Основният индекс на руската борса - MOEX отчете спад от над 2% до 2720 пункта към края на търговския ден на 7 април. В петък търговията със сорта "Уралс" на пристанището в Приморск затвори при цена от 52,76 долара за барел, сочат данните на Argus. Днес (7 април) цената на сорта "Брент", която е референтна за търговията и с руски петрол, продължи да пада и достигна ниво от 63 долара барел. Спадът може да продължи, след като американският президнет Доналд Тръмп обеща още 50% върху вноса на китайски стоки, ако Пекин не отстъпи. Това обещава затягане на търговската война, а не изход от кризата, допълва CNBC.
$ydney
на 07.04.2025 в 19:44:53 #1Давай смело с митата, подпечатай съртния акт на глобо-хомо системата!