Три месеца след фактическия Брекзит оглушителният ефект от напускането на Общността още не се е проявил. Затова пък вредите за британската икономика са огромни. Но почти никой на Острова не говори за това, посочва Дойче веле.
Независимата Сметна палата OBR (Office for Budget Responsibility) прогнозира, че брутният вътрешен продукт на Великобритания ще намалее с до четири процента в средносрочен план.
Новата "Глобална Великобритания" се оказва химера
Великобритания и преди е преживявала кризи. Например тежката икономическа криза, започнала в края на 1970-те години, когато страната се ръководеше от Маргарет Тачър. Но Тачър имаше план. Джонсън няма такъв.
Най-удивителното в настоящата ситуация не е, че никой на Острова вече не иска да говори за Брекзит и неговите последици, а че Джонсън не може да обясни за какво всъщност бяха необходими всички тези жертви. Търговската сделка със САЩ изглежда далеч в бъдещето, сходни сделки с Индия и други бивши колониални територии също не изглеждат много реалистични в средносрочен план. Мантрата за нова "Глобална Великобритания" засега остава само една куха фраза. Вместо това Европейският съюз продължава да бъде обрисуван като противник и изкупителна жертва, сякаш Брекзит никога не се е случвал.
За всичко това има причина и тя се крие в сделката, която Джонсън представи пред британското общество като коледен подарък. Тази сделка позволява на британците наистина да се отклоняват от стандартите на ЕС, но в по-голямата част от случаите под заплаха от наказателни мита и търговски ограничения. В същото време остават изненадващо голям брой области, които трябва да бъдат предоговорени, така че Брекзит далеч не е приключил. Освен това суверенитетът, на който толкова се позовава Лондон, т.е. отклонението от стандартите на ЕС, на практика не водят до нищо съществено. Лошата защита на работниците и по-ниските хранителни стандарти не се радват на популярност сред британците, повече държавна помощ за частните компании след пандемията едва ли е възможна, освен това тя така или иначе е противоречива тема за консерваторите.
Успехът на ваксинационната кампания - нож с две остриета
В момента ваксинационната кампания се представя като успех на Брекзит. Лошата координация на ваксините в ЕС прави това възможно и лесно за управляващите в Лондон. Но решенията по този въпрос бяха взети още докато Великобритания беше част от Общността и след като регистрира повече смъртни случаи от всяка друга европейска държава. Настоящата еуфория около очаквания скорошен край на пандемията на острова замъглява спомените за това.
В крайна сметка обаче именно този успех във ваксинациите ще се окаже нож с две остриета за правителството на Джонсън. Тъй като след пандемията вниманието ще бъде насочено към основните проблеми в страната - тогава вече няма да е толкова лесно за британския премиер да мълчи за щетите от Брекзит. И много скоро може да се окаже, че най-голямата измама на Джонсън е обещанието, с което той спечели толкова много гласоподаватели през декември 2019 година,- че ще доведе Брекзит докрай.
Трудното тепърва предстои
Но Брекзит не е приключен. До момента той единствено поставя британците в неравностойно положение. Не можем да говорим за ясно скъсване със съседите. Напротив: продължителните преговори с ЕС тепърва започват. Нищо чудно, че Джонсън вече избягва да говори по тази тема.
evropeetz
на 09.04.2021 в 15:43:28 #8Драги ми смехурко Night Rider,съдейки по името си явно си нощтна ездачка на английски чепове.Ако това ти е социалният и културен статут на острова не ми говори.Избърши си кафявото от носа и продължи напред в “кариерата” си в нощна Англия.На България ,такива “капацитети” не и трябват.Спирам за да не слезна на твоето махленско ниво.
naskotop
на 05.04.2021 в 18:38:50 #7По-отчаяна и необективна статия отдавна не бях чел.
Night Rider
на 05.04.2021 в 17:38:13 #6Evropeetz, имам съмненията, че познанията ти по английски не са на особено високо ниво, а и англичаните като повечето западняци имат нужда от 2-3 бири, за да си кажат истинското мнение. Имам приятел от Чехия с немски корени, винаги е отворен към чуждите и различни хора. След 3-тата бира немските гени си казват думата ;) Великобритания винаги е била глобално настроена. Ако не е Европа, ще внася от САЩ, Китай/Индия, Канада, Африка дори, ако не - имат техниката и знанията да произвеждат. 6 континента са повече от 26 изнемогващи държави които не могат да постигнат единодушие по който и да е въпрос. Прав си, не съм за завиждане, радвам се, че предпочиташ да си Ценко Чоков спрямо да си културен човек от града
evropeetz
на 05.04.2021 в 15:55:37 #5Уважаеми Night Rider, не казвам че съм експерт в английската история,но настроенията на хората почиващи в България от острова ,не отразяват това което Вие казвате за избора на младите.Каквото и да се казва и колкото Англия и Шотландия да за против Европа континента е повече от острова.Те са зависими до голяма част от Европа ,било за храни,лекарства и какво ли не.И не мислете ,че ЕС е по зле от Великобритания 27 винаги е повече от 1 и това е факт.А на Вас като българин в Англия ,не Ви завиждам .Винаги ще си останете чужденеца натрапник.Нямя да бъдете англичанин,но като гледам и българин не сте ,защото Ви е срам.Англичаните се отнасят високомерно с чужденците,това го знам от набюденията ми като турист там,защото никога не бих живял в острова.По добре пръв в селото ,отколкото последен в града.Бъдете здрав!
Night Rider
на 05.04.2021 в 14:15:24 #4В грешка сте, нито шотландци, нито англичани са се имали за европейци, Великобритания никога не се е смятала за европейска държава така както Германия или Италия. А ако познавахте историята им щяхте да знаете, че Шотландия и Англия винаги са били аха-аха да се разделят. Шотландия и Англия са си вечно на въпреки, а заедно са въпреки против континентална Европа. ЕС в дългосрочен план е мъртъв съюз. Затова и ОК го напуснаха. И не, не бабичките решиха Брекзит, много млади хора също гласуваха против оставането. Като човек живеещ на Острова вече не малко години напълно ги разбирам англичаните, Европа в момента се руши и гори.
evropeetz
на 05.04.2021 в 13:36:05 #3Камеран и Джонсън ще бъдат запомнени като премиерите с най-глупавите грешки в съвременната история на Великобритания .Всичко е за сметка на техният народ.Младите и мислещите не бяха за Брекзит,но съдбата им беше решена от зле информираните им баби пра баби и техните половинки.С надутите лозунги тип комунистически за нова Великобритания стигнаха до тук.Най-лошото тепърва предстои.Накрая и Шотландия ако се обяви за независима държава Великобритания ще бъде Англия.Времето ще покаже какво са си избрали.
Кастело Белведере
на 05.04.2021 в 11:12:59 #2В трудни времена само взаимопомоя, поддръжка на Съюза може да помогне, цепенето и локализмът са самоубийствени в дълъг период, но явно островитяните живеят още на някакви мъгливи спомени за империя.
Night Rider
на 05.04.2021 в 10:53:01 #1Европа гори в момента, гражданите са ѝ заключени по домовете, мрът като пилци, икономиката и вече е срината, корупцията, некадърността на европарламента, евро чиновници и депутати дори и слепец ги вижда, същите тия гърбят целия континент с всякакви “еко зелени проекти за устойчивост” с които да бъде доокрадено населението на Европа, държави като Испания, Италия и Португалия все повече започват да приличат на България, а някакъв мисир тука обяснява Великобритания колко зле била...