Пет години след Брекзит, Обединеното кралство и Европейският съюз ще проведат безпрецедентна среща на върха в Лондон, чиято цел е да положи основите на по-тесни отношения, особено в областта на отбраната. Това коментира АФП.
Британският министър-председател Киър Стармър, който обеща да "рестартира" сътрудничеството с ЕС, когато дойде на власт през юли миналата година, е домакин на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и председателя на Европейския съвет Антониу Коща.
Тази среща на върха е възможност за лидера на лейбъристите да даде конкретен израз на желанието си за по-тесни връзки с Брюксел и да обърне страницата на дългогодишното напрежение между 27-те и предишните консервативни правителства, свързано с Брекзит, който се състоя на 31 януари 2020 г.
Оттогава насам войната, разпалена от Русия в Украйна, и рискът от американско оттегляне от европейския континент засилиха желанието на Лондон и Брюксел да установят по-тесни връзки в областта на отбраната. Въпреки че атмосферата между двете страни се затопли, разговорите не са лесни: те се изостриха по въпроси като квотите за риболов и мобилността на младите хора.
Киър Стармър и Урсула фон дер Лайен разговаряха в петък в Албания в рамките на срещата на върха на Европейската политическа общност (ЕПС), за да се опитат да изгладят различията. Британският лидер обеща споразумение, което "ще бъде добро за работните места, сметките и границите" на Обединеното кралство. Контурите на това споразумение обаче остават неясни и преговорите продължиха през целия ден в неделя.
Очаква се лидерите да обявят партньорство в областта на отбраната и сигурността, да подпишат документ, определящ обща визия по основните глобални въпроси, и друг, в който да изброят въпросите, по които възнамеряват да постигнат напредък през следващите месеци.
Пактът за отбрана ще позволи на Обединеното кралство да участва в министерски срещи на ЕС и да се присъедини към някои европейски военни мисии, освен вече поетите сериозни съвместни ангажименти с държавите от ЕС, които са членки на НАТО.
Залогът за Лондон е и икономически, тъй като неговите компании ще имат достъп до бъдещата европейска програма на стойност 150 млрд. евро, насочена към развитието на отбранителната индустриална база на ЕС. Участието в тази програма обаче ще изисква друго споразумение на по-късен етап, както и британски финансов принос.
В допълнение към отбраната, лейбъристкото правителство, което се стреми да стимулира търговията, наказана от бюрокрацията, създадена от Брекзит, намекна, че е отворено за динамично привеждане в съответствие със стандартите на ЕС за хранителните и селскостопанските продукти.
Но някои страни от ЕС поставиха на масата и други искания, като например подновен достъп на европейските рибари до британски води и реципрочна програма за мобилност за младите хора на възраст между 18 и 30 години, които да учат и работят в Обединеното кралство и ЕС.
Това са чувствителни въпроси за британската страна, още повече с нарастването на властта на еврофобската, антиимиграционна партия "Реформаторско обединение", ръководена от бившия шампион за Брекзит Найджъл Фараж. Киър Стармър иска да избегне всичко, което би увеличило броя на законната имиграция, която той обеща да намали.