Отложената трета фаза на британския граничен режим след Брекзит за внос от Европейския съюз влиза в сила от днес - четири години, след като Великобритания напусна единния пазар на блока и девет години, след като гласува да напусне ЕС, съобщава "Ройтерс".

След Брекзит мащабът на задачата на Великобритания да се справи с веригите за доставки и да вдигне митнически граници беше такъв, че едва миналата година страната започна да налага нови правила.

Първата фаза на новия граничен модел на Великобритания, изискваща допълнително сертифициране за някои стоки, влезе в сила в края на януари миналата година. В края на април последва втора фаза, при която бяха въведени физически проверки на пристанищата за продукти като месо, риба, сирене, яйца, млечни продукти. Бяха въведени и нови такси.

ЕС може да пусне Великобритания в европейската зона за безмитна търговия

ЕС може да пусне Великобритания в европейската зона за безмитна търговия

На фона на желанието на Лондон за рестартиране на отношенията

От днес започва трета фаза, която беше отложена от 31 октомври миналата година, като компаниите, които пренасят стоки от ЕС към Великобритания, трябва да отговарят на новите изисквания за декларация за безопасност и сигурност на Обединеното кралство - подробна информация за продуктите, които се изпращат.

Задължителното събиране на данните ще даде възможност за "по-интелигентно рискуване със стоки", като е по-малко вероятно законните стоки да бъдат задържани на границата. Това ще означава по-малко прекъсване на бизнеса, като същевременно ще се предотврати внасянето на незаконни и опасни стоки в Обединеното кралство.

Бизнесът обаче е предупреден, че декларациите трябва да бъдат подавани, преди стоките да пристигнат на границата на Великобритания, за да се избегне задържането им за ненужни проверки и възможни санкции.

Великобритания започва проверки на прясната храна от ЕС

Великобритания започва проверки на прясната храна от ЕС

Целта е повишаване на биосигурността и изравняване с мерките на ЕС спрямо британски стоки

Големите британски търговци на дребно и големите износители в ЕС разполагат с ресурсите да се справят с изискванията на новия граничен режим, но по-малките търговци на дребно и едро се оплакват, че той е непропорционално тежък.

Плановете за разширяване на физическите проверки на плодовете и зеленчуците бяха отлагани няколко пъти и през септември 2024 г. бяха отложени отново до 1 юли тази година.

Министърът на финансите Рейчъл Рийвс миналата седмица заяви, че е "щастлива да обмисли" идеята, представена по-рано от европейския комисар по търговията Марош Шефчович, че Великобритания може да се присъедини към общоевропейска митническа схема. Не става въпрос за същата схема като пълния митнически съюз на ЕС, към който лейбъристкото правителство обяви, че няма да се присъедини отново.

Великобритания иска "по-прагматични и зрели" отношения с ЕС

Великобритания иска "по-прагматични и зрели" отношения с ЕС

Киър Стармър e в Брюксел за първи разговор за рестарт на връзките