Турция може да потърси споразумение за придобиване на противоракетна система с друга страна, ако Русия не е съгласна на съвместно производство на противоракетен щит. Това обяви турският външен министър, цитиран от "Ройтерс".
Членката на НАТО Турция се опитва да закупи ПРО система С-400 от Русия, което тревожи Вашингтон и други страни от западния военен алианс, а турският президент Реджеп Тайип Ердоган обяви, че Анкара вече е платила депозит по сделката.
Турция се надява, че сделката ще ѝ позволи да придобие технология за изграждане на собствена отбранителна система, а външният министър Мевлют Чавушоглу, в интервю за местен вестник, заяви, че двете страни са се споразумели за съвместно производство.
"Ако Русия не желае да се съобразява, ще сключим споразумение с друга страна", изтъкнал той, след като бил запитан относно информациите, че Русия не желае да сподели технологията си. "Но ние нямаме каквито и да е официални отрицателни отговори (от Русия)", подчерта Чавушоглу.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, запитан по време на конферентен разговор с журналисти дали осъществяването на сделката ще продължи, ако Москва не се съгласи на съвместно производство, заяви: "Контактите и преговорите на експертно ниво в контекста на тази сделка са в ход. Това е всичко, което мога да кажа за момента."
Чавушоглу коментира още, че Турция първоначално се е надявала да постигне споразумение с производители от страни членки на НАТО.
Сред западните фирми, които кандидатстваха за договора, беше американската компания Raytheon, която представи оферта на своята противоракетна система "Пейтриът". Френско-италианската група Eurosam, както и френската компания Thales, се класираха на второ място в търга.
Турция, която е с втората по големина армия в НАТО, има огромно стратегическо значение за алианса, тъй като граничи със Сирия, Ирак и Иран. Но отношенията се влошиха след опита за преврат срещу Ердоган през юли 2016 г. и последвалите репресии.
friend
на 09.10.2017 в 20:49:23 #2Нормално е да иска технологии. Практиката е такава, че получавайки технологията за даден продукт, то купувача получава всяка следваща разработка на този продукт, с допълнително заплащане разбира се, което обаче е малко, в сравнение с първоначалната покупка. Руснаците обаче няма да дадат технологиите, защото това означава да свалят "партнишките" Турците няма да се съгласят, защото ако си купят само едни ракети, то това означава, че си купуват куфар без дръжка. След две години, като се смени С 400 с С 500 и руснаците се откажат от поддръжката на първите, то все едно турците са си купили старо желязо. И така, най-вероятно сделката ще пропадне, а от цялата работа ще спечелят отново китайците.
halo
на 09.10.2017 в 18:57:46 #1Тоя като се върти като пу*тка на околовръстното какви технологии иска?