Развитието в Сирия показва необходимостта сирийското правителство да се помири с народа и опозицията и Турция е готова да допринесе за такъв диалог, каза в понеделник турският външен министър Хакан Фидан.
Неговите коментари след среща с иранския външен министър Абас Аракчи последваха светкавично нападение, при което бунтовниците достигнаха Алепо почти десетилетие след като бяха принудени да напуснат северния сирийски град.
"Би било погрешно... да обясняваме събитията в Сирия с каквато и да е чуждестранна намеса", каза Фидан на пресконференция. "Последните събития показват още веднъж, че Дамаск трябва да се помири със своя народ и легитимната опозиция.
"В точката, до която стигнахме, причината за започването на широкоразпространени сблъсъци в Сирия е, че взаимосвързаните проблеми не са решени повече от 13 години", подчерта той, добавяйки, че Анкара се противопоставя на всякаква ескалация в Сирия или на потока от бежанци от региона .
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган по-късно заяви, че се надява нестабилността в Сирия да бъде прекратена със споразумение в съответствие с исканията на сирийския народ.
Той добави, че Анкара следи отблизо развитието и предприема необходимите мерки, за да предотврати увреждане на сигурността на Турция.
Турция, Русия и Иран редовно водят преговори за бъдещето на Сирия като част от така наречения мирен процес от Астана. Докато Русия и Иран подкрепят президента Башар ал-Асад, членката на НАТО Турция подкрепя въоръжената политическа опозиция.
Ще бъдат положени усилия за съживяване на процеса от Астана и скоро може да се проведе нова среща в този формат, каза Фидан, добавяйки, че всички заинтересовани страни трябва да настояват за установяване на диалог между Дамаск и опозицията.
Хади ал-Бахра, ръководител на основната сирийска опозиция в чужбина, каза пред "Ройтерс" в понеделник, че сирийските бунтовници са започнали подготовка за превземане на Алепо преди година, но операцията е била забавена от войната Израел-"Хамас" в Газа и в крайна сметка е започнала миналата седмица, когато Израел-Хизбула беше постигнаха споразумение за прекратяване на огъня в Ливан.
Ал-Бахра каза, че турската армия, която е съюзник на част от опозицията и има бази през южната си граница в Сирия, е знаела за плановете на въоръжените групировки, но е дала да се разбере, че няма да играе пряка роля.
Турски служител каза, че Анкара не е дала своето разрешение или подкрепа за операцията на бунтовниците в Северозападна Сирия.
Аракчи, който пристигна в Анкара от Дамаск, не е предал никакви съобщения от Асад на Турция, каза още служителят. По-рано тази година Ердоган предложи нормализиране на връзките с Асад, но това обвързване все още не е довело до никакви резултати.
Турски дипломатически източник сподели, че Фидан също се очаква да спомене кризата в Сирия по време на сесията за Близкия изток на срещата на външните министри на НАТО в Брюксел тази седмица.
Фидан ще подчертае необходимостта съюзниците да подкрепят позицията на Турция в Сирия, целяйки да предотврати разпространението на нестабилност по югоизточния фланг на НАТО, добави източникът.