Най-старият и най-голям научен институт в Унгария обвини правителството, че се опитва да наложи "пълен политически контрол" на жизненоважни научни изследвания чрез планове за създаване на нов държавен орган, който да контролира финансирането и работата, съобщава "Ройтерс".
Правителството подготвя законодателство, което да премахне Унгарската академия на науките от неговата мрежа от изследователски институции и да предаде нейните сгради и активи на новия съвет.
Дяснонационалистическият премиер Виктор Обран, който дойде на власт през 2010 г., затегна контрола върху обществения живот, включително съдилищата, медиите и образованието - действия, които го доведоха до сблъсък с администрацията на Европейския съюз в Брюксел.
Унгарското правителство заяви, че иска да реорганизира основно финансирането, за да подкрепи по-рентабилни и новаторски изследвания.
"Промените биха довели до тотално управление и политически контрол над мрежата от научноизследователски институции", изтъква управителният орган на изследователската мрежа на Унгарската академия на науките, която се финансира от правителството, но се самоуправлява.
Предложеното създаване на нов Национален съвет за научна политика, който да управлява мрежите, "потенциално представлява заплаха за академичната свобода и свободата на научните изследвания", гарантирано от унгарската конституция, се казва в изявлението.
Уточнява се, че научните работници ще излязат на протест в неделя, без да се посочват повече подробности. Учени и правозащитни организации проведоха кампания срещу предишни призиви на правителството за реформа на системата.
Новият съвет, председателстван от министъра на иновациите и технологиите Ласло Палкович, ще определя области на научни изследвания, които ще получават финансиране.
Неговото министерство изтъкна вчера, че сегашната система е неефективна и целта на плановете била да се отделя повече финансиране и да се правят повече изследвания за "патенти и изобретения, обслужващи унгарската икономика".
Европейската комисия заяви вчера, че ще наблюдава събитията в държавната изследователска система в Унгария и призова властите "да се въздържат от всякакво решение, ограничаващо научната и академичната свобода".
chafeto
на 30.05.2019 в 17:37:19 #5volume chafeto, посещавал ли си Унгария през последните години. Направи го и тогава коментирай. Крайно недружелюбна нация, негостоприемни, неприветливи, агресивни на пътя... Има достойни примери в централна Европа, като Чехия и Полша, но има и Бойко-Борисовци като Орбан. То и ние си избираме Б.Б., твърдиш, че е най-доброто за България ли ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- За последен път минах от там с колата на път за Грац, преспахме за една нощ в Сегед и вечеряхме там. Това беше малко преди нова година, а "посетил" е силно казано, минах транзит. На унгарците съм им сърбал попарата на границата преди години, все едно гледах сърби или българи, ама тогава Орбан още не беше на власт, така, че теорията ти тук издиша. Част от изброените от теб качества са присъщи и на нас българите. Ама ти искаш да ми кажеш, че за въпросното поведение на унгарците е отговорен Орбан ли?
Поне по начина, по който си формулирал коментара си точно това се разбира. Ама това е несериозно, да не кажа по-силна дума.
А сега ще ти обясня по-простичко какво имам предвид, та да ме разбереш. Ще ти изброя точка по точка защо смятам, че Орбан е политик, достоен за уважение.
1. Не допусна (въпреки натиска на брюкселските "пендели") да инфектират страната му с амуджи.
2. Не допусна разни военнопрестъпници да дойдат в страната му и да му нареждат кой голям енергиен проект да спре (справка- ПАКШ)
3. Започна реална борба с циганския произвол, след като видя, че унгарците започнаха сами да решават проблема, отстрелвайки цигани от засада.
4. Освободи страната си от "примката" на МВФ и им каза да се омитат от страната му.
5. Започна ефективна бора със Соросовите "подразделения", които са вредни за страната му.
Това според теб маловажно ли е? То си личи и от изборните резултати. А затова, че унгарците са грубияни, а не мазни и лицемерни като англичаните, не е виновен Орбан. Ама това все пак ме развесели.
Колкото до Б.Б., аз не бих ги сравнил. Може на Бойко да му се иска да е като Орбан, ама няма "здрави гащи" за тая работа. Е, опитва се понякога, но бледнее. Аз не съм фен на никоя партия и вече не ходая да гласувам, зашото виждам, че няма смисъл, ама като се замислиш, това е единствения премиер-министър, при който има някакъв видим резултат от действията, пък бил той и мижав. И веднага ще ти дам пример (не е баналния с магистралите, макар, че и това не е малко): Сложи край на анархията в събираемостта на данъците и глобите. Пак ти казвам, не съм му фен, но какъв видим резултат има от управлението на останалите? Защото от тия, дето се пишат леви и десни (нито едните са леви, нито другите са десни) видяхме само задълбочаване на разрухата.
Помисли малко върху фактите преди да дадеш някакво мнение, защото до тук изброените от теб аргументи са несериозни.
chafeto
на 30.05.2019 в 10:49:54 #4volume Унгарците си заслужават Орбан. ------------------------------------------------------------------------------------------------------- Напражо живи да ги оплачеш! Ама са мазохисти и си го преизбират.
chafeto
на 30.05.2019 в 10:47:54 #3Кастело Белведере Орбанизацията е малката сестра на путинизацията. Дано ваксината, която имаме след 45г. РСО не позволи епидемията да вземе катастрофални размери у нас. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Te, пак същите глупости. Разтропанке, ама много си ограничена! Аз пък ти давам гаранция, че ако в България се появи политик като Орбан, то той ще бъде избран с достатъчно мнозинство за да състави самостоятелно правителство. Нищо, че се дава гласност само на тези, които "осъждат" подходите на политици от този тип. Всъщност, това е са главно такива от твоята "порода"- феминистки, пе*дали + добре платени "ку*рви".
stoyanv
на 29.05.2019 в 23:40:38 #2Първи смел опит измежду бившите соц. страни да се разбие странната структура Академия на Науките-комфортно убежище на номенклатурни "научни" работници с гарантирана заплата, необвързана със световно приети критерии за реален научен принос. Време е парите за не-производителните АН и за научна дейност да се върнат в университетите с модерен закон и от учените да се изисква осигуряване на финансиране както за научни проекти, така и за премии (заплащане). Защо не се публикуват годишно точките за научен принос на учените от БАН (поименно) от публикации в утвърдени световни научни издания?
Кастело Белведере
на 29.05.2019 в 21:03:35 #1Орбанизацията е малката сестра на путинизацията. Дано ваксината, която имаме след 45г. РСО не позволи епидемията да вземе катастрофални размери у нас.