Мнението, че украинските бежанци живеят за сметка на полските данъкоплатци, е погрешно. Експертът на "Делойт" Александър Лашек заяви в коментар за "Радио Свобода".

Според него след година и половина престой в Полша по-голямата част от украинските бежанци се издържат самостоятелно. Става дума както за наемни работници, така и за предприемачи. В същото време 80% от военните мигранти са имали работа в Полша или са работили дистанционно в Украйна.

"Степента на икономическа интеграция беше много бърза. Това беше улеснено от факта, че средностатистическият бежанец, дошъл в Полша, беше висококвалифициран, особено в сравнение с предишната миграционна вълна.

Но в началото те бяха принудени да работят на длъжности, които бяха под нивото на тяхната квалификация", каза експертът.

Александър Лашек опроверга и мита, че бежанците от Украйна струват скъпо на полската икономика. Така например, по данни на Евростат, в края на септември 2024 г. в Полша е имало почти 980 хил. украински бежанци. В същото време данъците, които плащат мигрантите, надхвърлят първоначалната помощ, която са получили от държавата, казва Лашек.

"Изчислихме, че притокът на военни мигранти е увеличил полския БВП с 0,7-1,1%. Този приток на бежанци е помогнал на полската икономика. .... Ако говорим глобално за бежанците, то недвусмислено от тяхната поява на полския пазар се възползваха полската икономика, полските данъкоплатци и полските предприемачи", обобщи Лашек.

Според вестника не е потвърдена и информацията, че украинците отнемат работни места на поляците. По-специално, Съюзът на украинските предприемачи заяви, че Полша е страната с най-ниско ниво на безработица в Европа. Така, по данни на Главната дирекция на държавната статистика, в края на август 2024 г. нивото на безработица е било 5%, в бюрата по труда има заявки за почти 80 хил. свободни работни места.

Полша се надява да укрепи отношенията си със САЩ при Тръмп

Полша се надява да укрепи отношенията си със САЩ при Тръмп

Европа трябва да се погрижи за най-добрите трансатлантически отношения, смята Туск

80% от украинците в Полша работят или търсят работа. В същото време делът на украинските граждани, които декларират намерението си да се установят в Полша за постоянно пребиваване, не се увеличава.

Експертите отбелязват високата професионална активност на украинците на полския пазар на труда.