Украйна е поискала от Румъния да сваля руски безпилотни самолети, които навлизат в румънското въздушно пространство, съобщи Agerpres.

"Бих искал да помоля нашите румънски партньори да анализират възможността за сваляне на руски безпилотни самолети и ракети в близост до румънското въздушно пространство", заяви украинският външен министър Андрий Сибига по време на посещение в страната.

Той отбеляза, че руските ракети и дронове представляват опасност за енергийната инфраструктура на Украйна, което е особено тревожно с наближаването на зимата. Затова, подчерта Сибига, е важно да се засили отбраната на страната.

Той също така благодари на Букурещ за решението да прехвърли на Киев системата за противовъздушна отбрана "Пейтриът".

В началото на септември фрагменти от безпилотен самолет с "руски произход" бяха открити край село близо до румънско-украинската граница, съобщи румънското министерство на отбраната. Преди това беше съобщено, че определен дрон е навлязъл във въздушното пространство на страната, след което го е напуснал, като във връзка с инцидента два изтребителя F-16 са се вдигнали във въздуха.

Украинският президент Володимир Зеленски неколкократно призова западните държави да помогнат за прехващането на снарядите и дроновете, като се позова на унищожаването от тяхна страна на иранските дронове и балистични ракети, които атакуваха Израел през април.

В началото на септември полският министър на външните работи Радослав Сикорски заяви, че Полша и други държави, граничещи с Украйна, са длъжни да свалят руските ракети, преди да навлязат във въздушното им пространство.

Румъния иска стабилен отговор на руските ракети и дронове в небето на НАТО

Румъния иска стабилен отговор на руските ракети и дронове в небето на НАТО

Букурещ настоява за ротационна ПВО

Подобни идеи не се споделят от всички политици на Запад. Джон Кърби, координатор по стратегическите комуникации в Съвета за национална сигурност към Белия дом, обясни, че конфликтите в Украйна и Близкия изток са различни, като Вашингтон не възнамерява да участва в първия "в бойна роля". НАТО също така отбеляза, че е за "предотвратяване на по-нататъшна ескалация" на военните действия в Украйна.