Украйна отрича обвиненията на Русия, че бави размяната на телата на войници. Това заявиха украински представители, които призоваха Москва да спре да "играе мръсни игри" и да се върне към конструктивна работа, предаде "Ройтерс".

Помощникът на Кремъл Владимир Медински заяви, че Украйна неочаквано е отложила размяната на военнопленници и приемането на телата на убити войници за неопределен период.

Медински написа в Телеграм канала си, че "в строго съответствие с Истанбулските споразумения, на 6 юни Русия започна хуманитарна операция за предаване на Украйна на над 6000 тела на убити украински военнослужещи, както и за размяна на ранени и тежко болни военнопленници и военнопленници под 25-годишна възраст".

Трима загинали и 21 ранени при масиран руски обстрел на Харков

Трима загинали и 21 ранени при масиран руски обстрел на Харков

Сред пострадалите има и деца - включително бебе на едва месец и половина

По думите телата на 1 212 убити украински войници се намират в хладилни контейнери в пункта за размяна. Русия е предала на Украйна и първия списък с 640 военнопленници, категоризирани като "ранени, тежко болни и млади хора", за да започне размяната, обясни още Владимир Медински и добави, че контактната група на руското Министерство на отбраната е на границата с Украйна, но украинските преговарящи не са били на мястото на размяната.

"Ние сме на място. Напълно сме готови да работим. Международни телевизионни канали, информационни агенции и кореспонденти са добре дошли да се уверят сами, че това наистина е така", посочи той.

В Телеграм украинският държавен Координационен щаб за третиране на военнопленници заяви, че "днешните изявления на руската страна не съответстват на реалността нито на предишни споразумения, нито за размяна на военнопленници, нито за репатриране на тела".

Украйна свалила руски Су-35 край Курск

Украйна свалила руски Су-35 край Курск

Русия не коментира информацията, но има косвени потвърждения

В съобщението се подчертава, че споразумението за репатриране на телата е постигнато, но не е договорена дата и "руската страна е прибягнала до едностранни действия", които не са били договорени в рамките на процеса.

По думите на Медински Русия е предала на Украйна и първия списък с 640 военнопленници, категоризирани като "ранени, тежко болни и млади хора", за да започне размяната.

Украйна от своя страна заяви, че също е предала имената за размяна, докато списъците на Русия не съответстват на договорения подход за това кои военнопленници ще бъдат приоритетни при размяната.

Припомняме, че на 2 юни се проведе вторият кръг от преговори между Русия и Украйна за прекартяване на огъня, като тогава двете страни се споразумяха на размяна на 1200 военнопленници. 

Преговорите в Истанбул приключиха с договорка за обмен на пленници
Обновена

Преговорите в Истанбул приключиха с договорка за обмен на пленници

Украйна е получила руския меморандум, но отказа да го коментира