Украйна иска да види "силно" решение, взето на срещата на върха на НАТО във Вашингтон следващия месец. Това заяви Игор Жовква, съветникът по външната политика на президента Володимир Зеленски, пред "Ройтерс".
Киев се опитва да постигне стратегическата си цел да се присъедини към Алианса.
Жовква направи изказването си, преди да замине за среща на Европейския съюз в Люксембург, която официално ще постави началото на преговори за присъединяване на Украйна. Той посочи, че Киев иска срещата на върха на НАТО да завърши с конкретни резултати.
"Мисля, че тази среща на върха заслужава да има силно решение, включително за Украйна. Защото, ако липсват силни решения за Украйна, срещата на върха ще бъде безполезна", обобщи Жовква.
Той не уточни какво според него би означавало подобно решение.
Зеленски, който неуспешно лобира за политическа покана за присъединяване към Алианса на срещата на НАТО във Вилнюс миналото лято, заяви, че тазгодишната среща на върха трябва да реши въпроса с поканата на Киев за членство.
Въпреки че генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг и Вашингтон заявиха, че не очакват 32-те страни членки на Алианса на срещата на върха на 9-11 юли да поканят Киев да се присъедини, Столтенберг изрази надежда да бъде показано, че Украйна се приближава към членство.
Съюзниците обсъждат възможен текст в изявлението на срещата на върха, който би могъл да изпрати този сигнал, като например обявяването, че пътят на Украйна към НАТО е "необратим".
"Заслужаваме силно решение. Всяко решение на НАТО изисква консенсус. Всички знаем това и разбираме, че може би този път консенсусът ще бъде формиран отново в последния ден преди срещата на върха", отбеляза Жовква.
По негови думи започването на преговори за присъединяване на Украйна към ЕС - другата голяма западна организация, към която Киев се стреми, е "огромен тласък" за украинците по улиците и в окопите.
"Хората сега чакат положителни решения по отношение на европейската интеграция", посочи той. От днес Киев ще види пътя си към членство в ЕС като необратим.
"Безполезно е да се караме за това колко време ще отнемат преговорите или каквото и да било. Това е много важно. Пътят към пълноправното членство, което Украйна заслужава, е необратим".