Връщането на Кримския полуостров е част от плана на Украйна за нейната контраофанзива - но какво ще е необходимо?
Вчера началникът на украинското разузнаване генерал-майор Кирило Буданов изрази увереност, че украинските сили скоро ще навлязат във временно окупирания Крим.
Полуостровът остава най-големият външнополитически трофей на руския президент Владимир Путин и затова той едва ли ще се откаже от него без ожесточена битка, пише "Скай нюз".
Експерти от Съвета за международни отношения описват връщането на Крим като "амбициозно начинание".
"Само два пътя свързват континенталната част на Украйна с Крим - единият пресича тесен провлак, а другият може лесно да бъде прерязан чрез разрушаване на уязвим мост", се посочва в тяхното становище.
Отбелязва се, че сателитни снимки показват засилено изграждане от страна на руските сили на отбранителни укрепления на полуострова.
Това ще затрудни украинския пробив.
Експертът по разузнаване Луиз Джоунс заяви, че превземането на Крим прилича повече на превземането на остров, отколкото на друг вид територия.
Земният провлак, свързващ Украйна с Крим, е "много тесен" и "податлив на наводняване", обясни тя.
По нейни думи в случая евентуална украинска офанзива ще се нуждае от значителна военна подкрепа както по въздух, така и по море.
Експерти от корпорацията RAND също признаха, че освобождаването на Крим би било "трудно".
Те обаче предполагат, че Украйна може да използва безпилотни плавателни средства с експлозиви, за да неутрализира руската военна мощ в Крим.
Тази технология е способна да потопява военни кораби и да унищожава морската инфраструктура.
Според експертите безпилотните апарати биха могли да позволят на украинските сили да блокират Крим. Подсилени с други оръжия, украинските войски биха могли да попречат на руските сили да използват полуострова като сигурно убежище, от което да атакуват континента или да застрашат корабоплаването в Черно море. Подложени на атаки, лишени от снабдяване и донякъде изолирани, руските сили в Крим може да загубят част от боеспособността си.