Москва обвини Украйна, че е взривила голяма руска газова помпена и измервателна станция в Курска област близо до украинската граница, съобщава "Ройтерс".
Тя нарече атаката "терористичен акт".
Следственият комитет на Русия, който разследва тежки престъпления, посочи, че е образувал наказателно дело за инцидента, който според него е причинил "значителни щети" на съоръжението близо до град Суджа.
Съоръжението, използвано някога от "Газпром" за износ на газ през Украйна за Европа, се намира в регион, който до голяма степен бе превзет от руските сили тази седмица след тежки боеве с украинските войски, които удържаха позиции там от миналата година.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков подчерта че ударите на Украйна по руски енергийни съоръжения, включително нападението срещу станцията в Суджа, ясно илюстрират ненадеждността на думите на президента Володимир Зеленски.
"Всеки вижда колко може да се вярва на думата на Зеленски и на думата на други представители на киевския режим", изтъкна той.
Впоследствие обаче Украйна обвини Русия в умишлено нападение над газоизмервателната станция "Суджа" в областта в опит да хвърли вината върху Киев, съобщава "Киев индипендънт".
Генералният щаб на Украйна заяви, че обвиненията на Москва са "безпочвени" и са част от "дискредитираща кампания срещу Украйна".
"Въпросната станция е била многократно обстрелвана от самите руснаци", изтъква той.
Украинската армия твърди, че Русия преди това е ударила същата станция с управляеми авиационни бомби, а освен това е извършила атака и преди три дни.
Генералният щаб посочи и че руските сили са използвали главния газопровод близо до съоръжението, за да прикрият движението на войски.
"Руснаците продължават да произвеждат множество фалшификати и да се стремят да заблудят международната общност. Молим ви да се доверявате само на официални източници, да проверявате информацията и да не се поддавате на манипулации", настоява Киев.
По-рано този месец Украйна публикува видео, за което твърди, че показва руски саботажни и нападателни групи да използват газопровод, за да се закрепят в покрайнините на Суджа.
Най-новият инцидент идва, когато Украйна потвърди изтеглянето на силите си от град Суджа след бързо руско настъпление.
Преди дни в телефонен разговор с президента на САЩ Доналд Тръмп руският лидер Владимир Путин се съгласи да спре ударите по енергийната инфраструктура на Украйна.
На 19 март украинският президент Володимир Зеленски заяви, че също се е съгласил да спре ударите по руската енергийна инфраструктура в телефонен разговор с Тръмп.
mtl1
на 22.03.2025 в 00:04:12 #14Това са пълни глупости че руснаците сами си взривяват обектите, само и единствено с цел да натопят украиниците.... Абсолютна глупотевина... То имаше една теория че Русия няма нужда да напада САЩ.. Достатъчно било да взривят на собствената си територия няколко хиляди бойни глави и последствията за света щели да бъдат необратими, включително и за САЩ... Това е положението.. Руснаците ако искат да си се бомбят сами - то имат премного възможности как да го направят.. Но в случая = някаква газопреносна станция.. Може и сами да са си я избомбили. Кой ги знае. То сега там какво ли не лети: дронове, мини, ФАБ-ове.. Дори никой не знае кой конкретно е избомбил тази газова станция. Всеки прехвърля вината на другия. Съвсем възможно е някой оператор на дрон да е запратил птичката на грешното място. Може и някой минометчик да е пратил снаряда там.. Кой ги знае.
spqr7
на 21.03.2025 в 21:14:20 #13Полза от взривяването на този обект има основно Русия, която доказва, че Украйна не желае примирие по отношение войната срещу енергийните комплекси. Никакво значение това няма обаче. Тъй или иначе руската пехота си напредва и превзема украински земи, които стават руски вече. Па чадърчо си трещи глупостите и си живее в паралелен свят!
ВълкСчадъР
на 21.03.2025 в 19:17:19 #12@Горски Басирам се за една бира че тонектора е бил пратен при СССР венага след изтичанета на договора - около 1-1-25
emil-angelov
на 21.03.2025 в 18:13:45 #11Зелчо е "'пътник" !
Forrest Gump
на 21.03.2025 в 17:50:26 #10Не знам дали бай Перчем е агент Краснов, но определено Зелю е новият Щирлиц
Да се изсeрeш на усилията на Перчема да гепи Нобел, си е абсолютно харакири
Gоspоd_Bog
на 21.03.2025 в 16:49:05 #9поредния гениален ход на руснаците - оставиха усрайнците да ударят безполезната станция за да покажат, че няма как да се вярва на ционситко-еврогейски разпоретини
ВълкСчадъР
на 21.03.2025 в 16:22:02 #8ivan-koichev
на 21.03.2025 в 15:29:50 #7Взривената помпена станция енергиен обект ли е или не?
oxoo
на 21.03.2025 в 14:32:44 #6ПП според украина и СП си взривиха руснаците сами,след като крана е при тях,няма да го затворят,а ще взривяват по средата на трасето,то простотия след простотия,че и някои им вярват!
oxoo
на 21.03.2025 в 14:26:23 #5Увертюрите преди мира,ако го има, продължават,но волът като рие,хвърля върху гърба си!
projekt
на 21.03.2025 в 14:16:57 #4мда.....това за пореден път доказва че на Украйна доверие не може да се има. жалко. а олигофрените са доволни и горди че Украйна е нарушила примирието, но разбира се виновна е Русия че Украйна са излъгали сещам се взривяване на тръбите на СП 2 от украинците. а германците само си дъвкаха топките и не знаеха какво да кажат и направят. инвестиция за милиарди.....отиде по дяволите, а те не смееха да кажат нищо. но вярвам че Путин ще ги "награди". а най големия губещ е Европа, икономиката на Европа
petar-grigorov-yhpyiXCB
на 21.03.2025 в 13:28:50 #3Правилно са я ударили, малко късно-но закономерно!! Не може Памперсния гном и известен Ботоксов ретард да бомби жилищни квартали, училища, детски градини, болници, енергийна инфраструктура, да убива деца и жени и да очаква благодарности за това!! Скоро трябва да се започне с бомбене на мАцква, Ленинград, Ростов, Брянск!! Нека малко оркските хлебарки да усетят от същото!! Тогава може и да прогледнат!!!
Gоspоd_Bog
на 21.03.2025 в 13:06:43 #2Тази станция така или иначе няма да бъде повече използвана, ама какво стана с 30-дневното примирие без удари по енергетиката?
Поредното доказателство, че на ционистки и еврогейски разпоретини не може да се вярва - само капитулация
rosstrollnadzor
на 21.03.2025 в 12:56:48 #1Бонбон !! Чудесна и очаквана новина !! РуZZийските прассета могат да взривяват газопроводи и помпени станции из Украйна , а украинците защо да не могат ?! Освен това нали и без това няма да продават на врагове , кво ги грее блатните ...