Доставките на петрол за Унгария и Словакия по петролопровода "Дружба" са спрени от поне пет дни заради украинската атака, написа в социалните мрежи унгарският външен министър Петер Сиярто.
"Нека бъдем откровени: с тези атаки Украйна вреди предимно не на Русия, а на Унгария и Словакия", отбеляза той.
Сиярто публикува и апел до Европейската комисия, с който настоява за "гарантиране на сигурността на енергийните доставки" за страните от ЕС. Апелът е подписан, освен Сиярто, и от словашкия външен министър Юрай Бланар.
"Като се има предвид, че Европейският съюз и неговите държави членки са предоставили стотици милиарди евро в подкрепа на Украйна през последните години, ние считаме действията на Украйна, които сериозно заплашват енергийната сигурност на Унгария и Словакия, за неприемливи", се казва в изявлението.
Временното прекъсване на руския петрол за Унгария и Словакия по петролопровода "Дружба" не оказва влияние върху сигурността на доставките за Германия, заяви германското икономическо министерство, цитирано от "Ройтерс".
Към момента по северната част на "Дружба" тече казахски петрол до рафинерията в "Швет", която осигурява по-голямата част от горивото за Берлин.
Украинските въоръжени сили съобщиха по-рано за нападението срещу нефтопреработвателната фабрика "Унеча" от нефтопровода "Дружба". Властите на Брянска област, където се намира станцията, заявиха, че пожарът, възникнал след нападението, вече е потушен.
oxoo
на 22.08.2025 в 18:32:27 #43 Ние нали"смучем"от тръбите на Турция и Гърция руски газ,направо ни е кеф!Ако само софиянци започнат да си плащат газа реално,не през"независимият"КЕВР,на много ще им се стъжни,той е създаден точно за това,нищо пазарно няма в енергетиката и не само,затова всичко е засекретено!
alabala654
на 22.08.2025 в 16:16:29 #3Да пробва да лапне тръбата и да смуче. Може и да тръгне петрола
alabala654
на 22.08.2025 в 16:15:06 #2Тоя цървул вчера благодари на руснаците, че успяли да ремонтират Дружба и днес вика, че от 5 дни не били получавали доставки
Лъже повече и от коня Лавров
bravebg
на 22.08.2025 в 15:13:49 #1апел към ЕК
чакай ти от внучката на висши нацистки функционери реакция
на арменския поп да се бяха оплакали повече шанс за реакция има