латвияПремиерът на Латвия Валдис Домбровскис заяви, че ще започне в неделя разговори с коалиционните си партньори за формиране на правителство на мнозинството. Това се случи, след като проведените в събота парламентарни избори оставиха страната на пътя на исканите от МВФ икономии и евентуалното влизане в еврозоната.

По информация на „Ройтерс", дясноцентристката коалиция на Домбровскис е взела 59 процента от гласовете в балтийската държава. Предишното правителство беше на малцинството.

Вотът беше своеобразен триумф за Домбровскис, който подложи Латвия на бюджетни ограничения и повишаване на данъците, за да изпълни условията на заема от 7,5 млд. евро, дадени от МВФ и ЕС.

Още по-големи икономии чакат страната с население от 2,2 млн. души, за да намали бюджетния си дефицит до нива, които да й позволят да влезе в еврозоната през 2014г.

По думите на Домбровскис, „основният коалиционен модел е този, който управляваше и до момента" - неговият Блок на единството, Съюзът на зелените и фермерите и националистите „Всичко за Латвия". Освен тях, премиерът планира да се срещне и с партията на руското малцинство, която завърши на второ място. Според Домбровскис, „гласоподавателите ясно са гласували за стабилността".

Въпреки сериозното „затягане на колана", латвийците смятат премиера си за добър и честен „кризисен мениджър" в икономическата неразбория, създадена от другите правителства. Икономиката на страната показва признаци на съживяване след 18% спад през 2009г, най-лошият резултат в ЕС.

Хората търпеливо приемат бюджетните мерки, сред които и намаляването на заплатите на държавните служители наполовина. Единствената демонстрация на недоволство бяха безредици в Рига през 2009г, преди Домбровскис да заеме поста премиер.

Най-големият конкурент на управляващите беше „Център на съгласието", която е силно популярна сред руското малцинство, а освен това разчиташе, че кризата ще привлече и етническите латвийци. След изборите в събота тя е на второ място, а евентуално участие в широка коалиция и министерско място ще бъде първо за нея от краха на Съветския съюз през 1991г.

Програмата на МВФ и ЕС цели да ограничи бюджетния дефицит и да предотврати девалвацията на националната валута, подсигурявайки приемането на еврото като валута през 2014г. Някои латвийски анализатори са на мнение, че планът акцентира прекалено силно върху строгите икономии за сметка на стимулирането на икономиката.