Управляващите от "Грузинска мечта" в Тбилиси се притесняват, че с резолюция ЕП може да поиска от Грузия да започне война с Русия. Или поне такъв е изводът, който се прави в разпространено официално изявление на политическия съвет на управляващите.

В него се посочва, че през 2024 г. Европейския парламент е приел пет резолюции, касаещи Грузия в които е поискано въвеждането на санкции срещу основателя и почетен председател на "Грузинска мечта" Бидзина Иванишвили, освобождаването на лишения от свобода бивш президент на Грузия Михаил Саакашвили, премахването на закона, забраняващ ЛГБТ пропагандата, и налагането на санкции срещу Русия.

"Като се има предвид тази тенденция, шестата резолюция на Европейския парламент е по-вероятно открито да изисква да влезем във война с Русия", се казва в изявлението на управляващите.

Изказването от страна на управляващи от "Грузинска мечта" не е първото в тази посока, припомня ТАСС, като през октомври месец миналата година точно почетният председател на партията Бидзина Иванишвили заяви в интервю за медия, че по свидетелствата пред него на бившия премиер Иракли Гарибашвили високопоставен западен чиновник му е предлагал да започне война с Русия, която да продължи три-четири дни, а след това страната да започне партизанско съпротивление.

Самият Иракли Гарибашвили никога до този момент, включително и след изненадващата си оставка през 2015 г., не е потвърждавал публично този сюжет.

Грузинският премиер обяви провала на "проевропейската революция"

Грузинският премиер обяви провала на "проевропейската революция"

Той заяви, че организаторите на протестите ще понесат правни последици за ролята си

В края на миналата година в Грузия се състоя инаугурацията на новия президент Михаил Кавелашвили, чийто избор не е признат от голяма част от грузинското население и международната общност. С това обаче управляващите от "Грузинска мечта" заеха основните постове в държавата, на база мнозинството, което имат в парламента. Досегашният президент Саломе Зурабишвили бе в тежък конфликт с "Грузинска мечта", но напусна поста без сблъсъци, макар и на фона на продължаващи месеци масови протести

Ескалацията на напрежението в страната се отбеляза след като управляващите обявиха намерението си да замразят преговорите за членство на Грузия в Европейския съюз за четири години, но и след поредица от ходове, които приближават бившата съветска република отново към Москва. 

От настъпването на новата 2025 г. обаче протестите на гражданите в Тбилиси и другите големи градове на Грузия затихват, а самите управляващи още в средата на декември месец предприеха тактиката да не се противопоставят на митингите и така да оставят протеста на неговата умора. 

"Грузинска мечта" чака европейската мечта на грузинците да се умори

"Грузинска мечта" чака европейската мечта на грузинците да се умори

Последната вълна на протести започна в Грузия на 28 ноември

Темата за войната с Русия намери място и в предизборната кампания на управляващите от "Грузинска мечта" миналата година. Въртеше се видеоклип на "Грузинска мечта" с кадри от сгради, разрушени и горящи от градове на Украйна на фона на надписи "Не на войната!" в контраст с цветни изображения на подобни нови и реновирани сгради в Грузия, снабдени със слогана "Изберете мира".

Скандалното видео и под формата на банери се появи по улиците на Тбилиси месец преди гласуването на парламентарните избори, които и опозиция, и управляващи в Грузия нарекоха ​​съдбоносни и исторически и ги определят като референдум за пътя и бъдещето на нацията и страната. 

Медии, които отказаха да излъчат тези предизборни послания бяха глобени, отново от комисия, под контрола на управляващите от "Грузинска мечта". 

Орбанизацията на Грузия

Орбанизацията на Грузия

Грузинските власти следват добре утъпканите пътеки в Унгария и Русия, като манипулират темите за ЛГБТ, традициите и църквата