Михаил Кавелашвили, бивш професионален футболист, е новият президент на Грузия. Той беше избран с гласовете на 224 депитати от 225 присъстващи в парламента, предаде "Ройтерс".
Той беше избран по новата система - без пряко избиране, а президентът се излъчва от избирателна колегия - която бе гласувана с промяна в Конституцията през 2017 г. Кавелашвили беше и единственият кандидат, който ще заеме поста на 29 декември, когато изтича мандатът на сегашния президент Саломе Зурабишвили.
Пред парламента за пореден ден имаше протест, като някои протестиращи играеха футбол и размахваха червени картони към сградата на парламента, препратка към спортната кариера на Кавелашвили.
Кавелашвили има силно антизападни, често конспиративни възгледи. В публични речи тази година той многократно е твърдял, че западните разузнавателни агенции се стремят да вкарат Грузия във война с Русия. Той беше номиниран за предимно церемониален президент миналия месец от Бидзина Иванишвили, милиардер, бивш министър-председател, който е смятан за върховен лидер на страната, и почетен председател на управляващата "Грузинка мечта".
Новоизбраният президент е лидер на Народната сила, антизападна група, отцепила се от управляващата партия, и е съавтор на закон за "чуждите агенти", който изисква организациите, получаващи повече от 20% от финансирането си от чужбина, да се регистрират като агенти на чуждо влияние и предвижда налагането на големи глоби за нарушения.
Припомняме, че на изборите през октомври "Грузинка мечта" получи 54% от гласовете, но опозицията в страната обяви изборите за фалшифицирани, като преди изборите отново имаше недоволство срещу "Грузинска мечта" поради закона за чуждестранните агенти и ограниченията на правата на ЛГБТ общността. Президентът Саломе Зурабишвили също обвини управляващата партия в манипулация на вота и поиска Конституционният съда да касира изборите.
От своя страна ЕС заплаши със санкции срещу основни политически лидери в Грузия, включително премиерът Иракли Кобахидзе, и евродепутатите настояха за нови избори, които да се проведат под международно наблюдение.
В отговоро на това Кобахидзе обяви, че Грузия замразява преговорите за присъединяването на страната към ЕС до 2028 година, което пък предизвика бурни протести. Демонстрациите, които навлизат в третата си седмица, са белязани с насилие и арести на хиляди, включително и на лидери на опозиционни партии, а властите заявиха, че са потушили "проевропейска революция".
На 11 декември френският президент Еманюел Макрон разговаря по телефона с Бидзина Иванишвили, като осъди потушаването на протестите и заяви желанието си да допринесе за пълна деескалация на сутиацията в страната.