Президентските избори в Грузия се проведоха, след като в тях вече са участвали повече от половината от общия брой на членовете на 300-членната избирателна колегия. Това съобщи на брифинг Натия Йоселиани, говорител на грузинската Централна избирателна комисия. Към 11 часа местно време вече са гласували 170 члена на колегията. Гласуването ще продължи до 14 часа, след което Централната избирателна комисия ще пристъпи към преброяване на гласовете.
В Грузия това ще е шестият избор на президент след отделянето на бившата съветска република като независима държава. Това ще са първите президентски избори обаче по нова система - без пряко избиране, а президентът ще се излъчи от избирателна колегия - която бе гласувана с промяна в Конституцията през 2017 г. Самата избирателна колегия се сформира от 150-те депутати от парламента и 150 делегати от различните региони в страната.
"Грузинска мечта" има мнозинство в парламента и голямо влияние в местната власт в отделните региони. Това значи, че няма никакъв шанс опозиционен кандидат да стане президент.
А и единствен кандидат е 53-годишният бивш футболист Михаил Кавелашвили, който е издигнат от малката партия, близка до управляващите обаче, "Силата на народа". Именно те бяха вносители и на закона за чуждестранните агенти, който предизвика първите по-сериозни протести в Грузия и съмненията за кардинален завой в геополитечската ориентация на страната.
Кавелашвили е и подкрепен от управляващата партия "Грузинска мечта".
Мандатът на настоящия президент на Грузия Саломе Зурабишвили изтича на 29 декември. Макар и да стана президент с подкрепата на "Грузинска мечта", тя сериозно се конфронтира с управляващите в последната година, подкрепяйки проевропейския курс на опозиционните партии.
Зурабишвили и опозицията и отказаха за признаят легитимността на новоизбрания парламент, както и на новото правителство на премиера Иракли Кобахидзе, което предвещава непризнаване и на президента, който ще бъде избран днес. Саломе Зурабишвили поиска и оставката на министър-председателят на Грузия Иракли Кобахидзе, тъй като "не е успял да разреши кризата", но той обяви провал на "проевропейската революция".
Цялостна е конфронтацията между управляващата партия "Грузинска мечта" и опозицията, която бойкотира цялостно парламента, отказвайки да заеме мястото си при конституирането му.
А президентските избори се провеждат на фона на нова ескалация на напрежението седмици поред с ежедневни протести и полицейско насилие, след като правителството обяви замразяване на преговорите за присъединяване към Европейския съюз.
nsmilitia
на 14.12.2024 в 13:58:51 #1На това му викам мазохизъм. Да са те мачкали рузнята съвсем не отдавна и ти пак натам да залиташ... има някои народи, които трудно им увира акъла.