Законопроектът за разходите, подкрепен от новоизбрания американски президент Доналд Тръмп, не бе приет в четвъртък от Камарата на представителите на САЩ, съобщава "Ройтерс".
Много републиканци гласуваха против.
Конгресът остава без ясен план за предотвратяване на бързо наближаващото "затваряне" на правителството.
Тръмп оказа натиск, преди да встъпи в длъжност на 20 януари.
Членовете на десния клон на партията отказаха да подкрепят пакет, който ще увеличи разходите и ще разчисти пътя за план, който ще добави още трилиони към $36 трилиона дълг.
"Абсолютно съм отвратен от партията, която води кампания за фискална отговорност", каза републиканският представител Чип Рой, един от 38-те републиканци, които гласуваха против законопроекта.
Пакетът се провали със 174 срещу 235 гласа само часове, след като беше набързо събран от републиканските лидери, които искат да се съобразят с исканията на Тръмп. Предишна двупартийна сделка беше провалена, след като Тръмп и най-богатият човек в света Илон Мъск се обявиха против нея в сряда.
Държавното финансиране изтича в петък в полунощ. Ако не успеят да удължат този срок, правителството на САЩ ще започне частично спиране, което ще прекъсне финансирането за всичко - от границите до националните паркове. Ще спре заплатите на повече от 2 милиона федерални работници. Администрацията за сигурност на транспорта на САЩ предупреди, че пътниците по време на натоварения празничен сезон могат да се сблъскат с дълги опашки по летищата.
Законопроектът, който се провали в четвъртък, до голяма степен приличаше на по-ранната версия, която Мъск и Тръмп бяха обявили за разточително раздаване на демократите. Той щеше да удължи правителственото финансиране до март и да осигури 100 милиарда долара помощ при бедствия и да спре дълга. Републиканците отхвърлиха други елементи, които бяха включени в първоначалния пакет, като повишаване на заплатите за законодателите и нови правила за мениджърите на обезщетения в аптеките.
По настояване на Тръмп, новата версия също щеше да спре лимитите върху националния дълг за две години - маневра, която би улеснила приемането на драматичните данъчни облекчения, които той обеща.
Председателят на Камарата на представителите на републиканците Майк Джонсън каза пред репортери, че пакетът ще улесни конгресмените да намалят разходите със стотици милиарди долари, когато Тръмп поеме поста следващата година.
Съюзникът на Тръмп Илън Мъск каза в сряда, че американските конгресмени, които гласуват "за" временна мярка за финансиране на правителството от събота нататък, трябва да бъдат отстранени от длъжност.
Този ход може да усложни усилията на Конгреса на САЩ да предотврати частично затваряне на правителството.
"Всеки член на Камарата на представителите или Сената, който гласува за този скандален законопроект за разходите, заслужава да бъде отхвърлен след 2 години!", написа той в своята социална медийна платформа X.
Федералното правителство ще изчерпи парите си в събота, освен ако Конгресът не вземе решение. Във вторник преговарящите постигнаха споразумение за удължаване на финансирането до 14 март.
Мъск похарчи повече от 250 милиона долара, за да подпомогне победата на новоизбрания президент Тръмп на изборите през ноември и беше назначен от Тръмп заедно с колегата си бизнесмен Вивек Рамасвами да ръководи консултативен панел за намаляване на разходите и по-ефективно правителство.
Председателят на Камарата на представителите на републиканците Майк Джонсън каза пред Fox News, че е казал на Мъск и Рамасвами във вторник, че неговите републиканци имат тясно мнозинство от 219-211 гласа в Камарата и няма да контролират Сената до следващия месец. Той каза, че законопроектът е необходим, за да може правителството да работи, докато Тръмп и колегите му републиканци не получат пълен контрол над Конгреса и могат напълно да въведат обещаните по-големи промени в разходите.
"Илон и Вивек и аз сме заедно в текстова верига и аз им обяснявах предисторията на това, каза той. Те разбират ситуацията".
Джонсън вече се сблъсква с опозицията на много от колегите си републиканци, които възразяват срещу допълнителни разходи и несвързани мерки, които са добавени към пакета.
Мъск е сред личностите в политиката на САЩ тази година, които харчат най-много. Заплахата му може да повлияе на някои републиканци. Вероятно има по-малка тежест при демократите, които представляват солидно либерални области, или сенатори от двете партии, които няма да се кандидатират за преизбиране още шест години. През ноември Мъск се опита и не успя да повлияе на резултата от състезанието за лидерство на републиканците в Сената.
Предварителната сделка вероятно ще запази федералния бюджет от около 6,2 трилиона долара на сегашното му ниво и включва 100,4 милиарда долара нова помощ при бедствия, както и 10 милиарда долара икономическа помощ за фермерите.