Редакционна статия в онлайн изданието на авторитетното германско сп. "Шпигел" обвинява Гърция, че "жертва" човешките права на осем турски военнослужещи, търсещи политическо убежище в страната заради неуспешния преврат през 2016 г., за да задоволи исканията на турския президент Реджеп Тайип Ердоган.
Написана от Йоргос Кристидес и озаглавена "Когато благоволението на Ердоган е по-важно от правата на човека", статията обвинява правителството на гръцкия премиер Алексис Ципрас в намеса в решение на независимото Бюро за предоставяне на убежище, което осигури защита за един от осемте турски военнослужещи, изправени пред обвинения за държавна измяна в Турция заради предполагаемата им роля в неуспешния преврат.
Казусът е "отворена рана" в отношенията между Атина и Анкара, която отправи многократни искания за екстрадирането на осемте военнослужещи.
Гръцкото правителство предприе стъпки за оспорване на решението на бюрото, посочвайки като съображение "националните интереси", твърдейки, че предоставянето на убежище на осемте военнослужещи би навредило допълнително на вече обтегнатите гръцко-турски отношения.
"Гръцкото правителство също така изглежда готово да повярва на обещанието на Ердоган, че на военнослужещите в Турция ще им бъде осигурен справедлив съдебен процес - въпреки че Върховният съд в Атина стигна до обратното заключение", добавя авторът на статията, имайки предвид решението през миналия януари на Върховния съд, поставящо под въпрос спазването на правата на човека в Турция.
"Дори изглежда, че Атина е приела обвиненията на турските власти срещу "осмината", пише Кристидес, имайки предвид коментар на гръцкия министър за миграцията Янис Музалас, който заяви, че "съществуват сигурни доказателства", за да се предположи, че военнослужещите може да са участвали в преврата.
Междувременно правосъдният министър Ставрос Контонис заяви през миналата седмица, че проучва възможността осемте турски военнослужещи да бъдат съдени в Гърция.