Лидерът на демократическата фракция в Сената на САЩ Чък Шумър призова днес Китай да подкрепи Израел след атаките на Хамас, съобщава "Ройтерс". Той добави, че е "разочарован", че Пекин не е показал "никаква симпатия" към страната през уикенда.
Бойци от ислямистката групировка Хамас убиха 700 израелци и отвлякоха десетки други, по време на атака срещу израелски градове в събота. Това е най-смъртоносното нахлуване на израелска територия от 50 години.
В отговор външното министерство на Китай призова "съответните страни" да запазят спокойствие и незабавно да прекратят военните действия, за да защитят цивилните. Според Пекин "основният изход от конфликта е в прилагането на решението за две държави и създаването на независима държава Палестина".
Шумър ръководи двупартийна делегация на Конгреса в Азия, която включва спирки в Южна Корея и Япония. Тя цели да защити интересите на икономиката и националната сигурност на САЩ, а в Китай групата се надява да се срещне с китайския президент Си Дзинпин.
"Продължаващите събития в Израел през последните няколко дни са ужасяващи. Призовавам вас и китайския народ да застанете до израелския народ и да осъдите тези страхливи и жестоки атаки", обяви Шумер на среща с първия дипломат на Китай Ван И в Пекин. "Бях много разочарован, честно казано, от изявлението на външното министерство, което не показа съчувствие или подкрепа за Израел в тези трудни времена", добави той.
По думите на Ван И Китай се надява, че това посещение може да помогне на Съединените щати да разберат Китай по-добре и да помогне на Вашингтон да види Китай по по-обективен начин. Според него това би помогнало за по-разумното разискване на съществуващите противоречия между двете страни.
След приемането на широкообхватен законопроект миналата година за засилване на конкуренцията с Китай в полупроводниците и други технологии, Шумър и лидерите на комитетите на Демократическата партия заявиха през май, че ще напишат законодателство, което да ограничи потока на технологии към Китай, да го възпира от конфликти с Тайван и да затегне правилата, с които да блокира американските капитали да отиват в китайски компании.
Днес Шумър повтори, че основната цел на пътуването е да се търси икономическа реципрочност и създаване на равни условия за американския бизнес в Китай. Той увери, че Вашингтон не търси конфликт с Пекин. "Китай трябва също така да осигури равни условия за американските компании и работници. Много американци, повечето американци, включително нашата делегация, не вярват, че има такава справедливост в момента", изтъкна Шумер.
Делегацията, която е ръководена и от републиканеца Майк Крапо, ще се срещне с правителствени и бизнес лидери в Южна Корея, Япония и Китай, както и със служители от американски компании, работещи в региона. Републиканците Бил Касиди и Джон Кенеди, както и демократите Маги Хасан и Джон Ософ също са част от нея. Групата кацна в Шанхай в събота, където проведе срещи с бизнес общността през уикенда.
Пътуването идва след посещения от поредица високопоставени служители от администрацията на Байдън, включително министъра на търговията Джина Раймондо през август.
Комуникацията между двете страни се засили през последните месеци, което доведе до известно подобрение в обтегнатите от години връзки по въпросите като Тайван, произхода на COVID-19 и обвиненията в китайски шпионаж.