Лидерът на мнозинството в Сената на САЩ Чък Шумър повдига въпроса за търговията и фентанила в началото на първото си посещение в Конгреса в Китай от 2019 г., съобщава АП

Високопоставен американски конгресмен, ръководещ първата визита на членове на Конгреса в Китай от четири години, каза в събота, че САЩ не искат да прекъсват икономическите връзки с втората по големина икономика в света, но се стремят към равни условия, така че американските компании да могат да се конкурират свободно.

Шумър и петима други сенатори пристигнаха в Шанхай по-рано през деня. Те са на обиколка в три страни, която включва още Южна Корея и Япония. Пътуването идва на фона на рязко влошаване на отношенията между САЩ и Китай и докато официални лица се опитват да положат основите за евентуална среща между президентите Джо Байдън и Си Дзинпин през ноември.

"Готови сме да се състезаваме, но не се стремим да влизаме в конфликт", каза Шумер на шефа на комунистическата партия на Шанхай малко след пристигането на делегацията.

Лидерът на партията Чен Джънин избягва конкретни въпроси в своите публични забележки, заявявайки, че здрава и стабилна връзка Китай-САЩ ще бъде от полза за целия свят. Той отбеляза присъствието на 5640 американски компании в Шанхай и каза, че се радва, че има възможността да обсъди как да насърчи търговията на местно ниво.

Шумър каза, че САЩ искат китайският народ да има повече икономически възможности, но много американци смятат, че Китай не се отнася справедливо към американските компании.

САЩ наложиха санкции на 42 китайски фирми заради търговията с Русия

САЩ наложиха санкции на 42 китайски фирми заради търговията с Русия

Мерките ще влязат в сила от 11 октомври

Припомняме, че по-рано САЩ въведоха санкции за 49 компании от Китай, Германия, Финландия, Индия, Турция и други страни заради подкрепата им за руските войски или отбранително-промишления комплекс на Кремъл.

Мерките ще влязат в сила от 11 октомври.

В документа, публикуван от бюрото, се казва, че американските власти имат основание да смятат, че тези организации "са участвали, в процес или представляват значителен риск да бъдат въвлечени" в дейности, които нарушават националната сигурност или външнополитическите интереси на Съединените щати.

"Тези организации са добавени в списъка на компаниите, оказващи подкрепа на руската военна и/или отбранително-промишлена инфраструктура. В частност, тези организации са доставяли на руските получатели, свързани с отбранителния сектор, интегрални схеми американско производство след 1 март 2023 година", уточниха от бюрото.

Списъкът включва предимно компании, работещи с електроника и технологии.

Американски и китайски дипломати се срещат във Вашингтон

Американски и китайски дипломати се срещат във Вашингтон

Срещата последва други ангажименти на високо ниво между двете страни през последните месеци

Срещата на конгресмените последва други ангажименти на високо ниво между двете страни през последните месеци, при които се наблюдаваха посещения на високопоставени американски служители в Китай като държавния секретар Антъни Блинкън през юни, министъра на финансите Джанет Йелън през юли и министъра на търговията Джина Раймондо през август.

Междувременно стана ясно, че Белият дом започна да планира среща между американския президент Джо Байдън и китайския президент Си Дзинпин. Тя трябва да се състои на форума на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС) в Сан Франциско, насрочен за 11-17 ноември.