Висш американски служител в сферата на борбата с тероризма, отговарящ за предотвратяването на терористични атаки в САЩ, обяви, че европейските страни могат да сторят повече относно внимателното проучване на терористите, тъй като те пренебрегвали инструментите, които САЩ са предложили на европейците за борба срещу тероризма, съобщава CNN.   

Буди безпокойство, че нашите партньори не използват всички наши данни”, предупреждава директорът на Центъра за скрининг на терористи към ФБР Кристофър Пайота и допълва: „Ние им предоставяме инструменти. Ние им предоставяме подкрепа, и го намирам за обезпокоително, че те не използват тези инструменти, за да си помагат да правят скрининг за своята собствена авиационна сигурност, морската сигурност, гранични проверки, визи и други подобни неща за пътуване.”

Европа не използва една централизирана база данни за терористите и всяка отделна страна има свой собствен списък за наблюдение на терористи, като във всяка са налице уникален набор от стандарти за проследяване на терористи. Нещата се усложняват още повече от обстоятелството, че 26 европейски страни действат в Шенгенското пространство, където няма обичайни гранични проверки.

Кристофър Пайота изтъква, че САЩ споделят информация за потенциални терористи в реално време с европейските страни, така че потенциалните терористи могат да бъдат проверявани, а длъжностните лица, които проучват мигранти, могат да подбират хора за засилен скрининг, за да се уверят, че могат да предотвратят потенциалните заплахи.

Въпреки това европейските страни не използват последователно и систематично списъка с наблюдавани терористи от страна на САЩ, въпреки че могат. Американски представители от сектора за борба с тероризма са заявили пред CNN, че тези несъответствия в данните между различните страни в ЕС и стандартите за неприкосновеност на личния живот в Европа дават предимство на терористите.