Обективността е основен принцип на американската журналистика, въпрос, който се обсъжда повече и по-въздействащо, отколкото във всяка друга медийна култура. Но това е принцип, който е атакуван - и резултатите са от глобално значение.

Социалната отговорност е основният лост за американските репортери, коментатори и редактори от Втората световна война, задължение, което им е възложено с доклад на Комисията за свободата на печата. В доклад от 1948 г. се признава, че медиите - тогава доминирани от вестници - са от основно значение за еволюцията на обществото и трябва да служат на гражданите, като откриват и казват истината, пише за CapeX Джон Лойд, редактор във Financial Times, бивш редактор на The New Statesman и съосновател на Reuters Institute for Study of Journalism в университета в Оксфорд.

Това беше висока летва. Погледнете начина, по който бе представен във филмите: от "Неговото момиче Петък", 1940 г. до "Асо в дупката", 1951 г., репортерите обикновено бяха изобразявани като комично или трагично покварени. Решението на Комисията обаче бе прието от по-голямата част от пресата. Репортерите и редакторите станаха по-привързани към фактите, отколкото мистър Градгринд на Дикенс. Наръчникът "Елементите на журналистиката" (2003) на Бил Ковач и Том Розенстийл започва с първа заповед в журналистиката: "Първото задължение на журналистиката е към истината".

Американските медии отплаваха към 21-ви век с тези стандарти, горе-долу все още непокътнати. За сериозните журналисти, британската таблоидна култура завлече всички останали, докато френските репортажи, пропити с мнение, я направиха безполезна като ръководство за гражданите. Но поредица от движения, големи и мощни, отделни, макар и свързани, разклатиха тази безметежна увереност.

Широкото използване на социалните медии е един продължителен шок. Facebook и Twitter са мястото, където повечето млади хора получават своите новини. Тези богати и мощни корпорации имат само краткотрайна връзка с етичните заповеди на журналистиката. Разследване на американското списание Mother Jones, публикувано миналата седмица, разкри, че собственикът на Facebook Марк Зукърбърг през 2017 г. е казал на инженерите си да коригират алгоритмите, за да смекчат всякакви неблагоприятни атаки срещу консервативни медии и да престанат да проявяват благосклонност към либерални сайтове. Това е, твърди списанието, за да "махнем Тръмп да ни диша зад врата". Този ход и причината за него биха били анатема в етичната журналистика.

"Уок" културата (политически термин в САЩ, отнасящ се до осъзнато осъзнаване на проблемите, свързани със социалната справедливост и расовата справедливост, б.р.), в която се обръща голямо внимание на възприеманата несправедливост и предразсъдъци, се премести в масовата журналистика. Страниците за коментари на New York Times, чийто стар псевдоним "Сивата дама" (създаваше красива колекция от дълги, внимателно обяснителни и балансирани статии), се превърнаха в бойно поле в културната война.

Редакторът на коментарите Джеймс Бенет (посочен като възможен следващ редактор) бе уволнен, след като публикува статия от републиканския сенатор Том Котън, в която се призовава за използване на войски в американските градове с големи протести на Black Lives Matter и последвалите бунтове и грабежи. Колумнистът Бари Вайс също подаде оставка, като написа в прощалното си писмо, че в Times сега "истината не е процес на колективно откриване, а ортодоксалност, която е известна на малко просветени, чиято работа е да информират всички останали". Изпълнителният редактор на Philadelphia Inquirer, Стан Вишновски, се почувства длъжен да подаде оставка след протести заради заглавие, което гласеше "Сградите също имат значение".

Една от звездите на новото съзнание в редакциите, бившият репортер на Washington Post Уесли Лоуъри (сега в CBS), който спечели награда Пулицър за разследване на фатални стрелби срещу афро-американци от полицията, вярва, че "основната ценност на медиите е истината, а не възприятието за обективност". За него, тези две неща сега са в конфликт.

Най-големият шок за журналистиката в САЩ - и в световен мащаб - е Доналд Тръмп. През ноември 2017 г. водещият на Fox News Крис Уолъс, известен със своя информиран стил на интервюиране, изнесе реч, в която каза, че атаките на Тръмп срещу медиите представляват заплаха за демокрацията, но че президентът "има основание" да критикува. 

И все пак, както той много добре знае, когато бившите президенти лъжеха, както понякога и правеха, това беше сравнително рядко, откриваше се трудно и беше обявявано с фанфари. Докато при Тръмп истината е по-скоро случайност, отколкото нормалност; фанфарите за лъжа трябва да са постоянни.

Първоначално лидерите в медиите се опитваха да се придържат към директни репортажи: Марти Барон, изпълнителен редактор на Washington Post, каза: "Ние не сме на война, ние сме на работа", като многократно подчертаваше, че нищо не се е променило. CNN обещава "първо фактите". Сега и двамата са силни противници на Тръмп, като почти всички истории и коментари са насочени срещу него. Всички журналисти се притесняват, че балансът дава на президента повече време за лъжи; коментар в Columbia Journalism Review отбелязва, че безпристрастността "на журналистиката никога не е изглеждала по-странно или по-недостатъчна".

Тръмп може би е към края на мандата си, може и да не е. Байдън, отгледан в протокола от Вашингтон, би нормализирал отношенията с пресата, но ерата на Тръмп насърчи вкуса към по-емоционален, личен, често възмутен стил на журналистика.

Това, заедно с ефектите от социалните медии и новото поколение журналисти, които поставят задължението си да следват "уок" опасения над обективността, поставят под въпрос първата заповед на Ковач и Розенстийл - "задължението към истината". Сега истината се ограбва: и демокрацията се тресе.