Европейският съюз трябва да защити интересите си и да направи "рационалния избор" да се обърне още повече към Китай предвид несигурността, генерирана от новата администрация в Съединените щати. Това пише в редакционна статия в държавният китайски вестник "Глобъл таймс".

Европейският комисар по въпросите на търговията и икономическата сигурност Марош Шефчович се очаква да бъде на визита в Китай тази седмица, след като посети Съединените щати във вторник, за да успокои обтегнатите отношения, след като и Вашингтон, и Съюзът заплашиха с ответни насрещни мита върху стоки на стойност милиарди долари.

Вчера - ден след посещението на Шефчович, президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ще наложи нови мита върху вносните превозни средства - ход, който ще засегне европейските производители на автомобили, особено германските, които разчитат на Съединените щати за почти 25% от своя автомобилен износ.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен посочи, че решението на САЩ е "лошо за бизнеса, по-лошо за потребителите" и че ЕС ще продължи да търси решения чрез преговори, като същевременно защитава своите икономически интереси.

"С нарастването на несигурността на политиката на САЩ Китай, като голяма глобална сила, става все по-известен със своята стабилност и надеждност", пише националистическият китайски таблоид.

Тръмп плаши ЕС и Канада с "далеч по-големи" мита, ако навредят на САЩ

Тръмп плаши ЕС и Канада с "далеч по-големи" мита, ако навредят на САЩ

Американският президент ги предупреди да не си сътрудничат срещу Вашингтон

Очаква се Шефчович да изрази загриженост относно търговския дисбаланс между ЕС и Китай, както и дългогодишните предизвикателства, пред които са изправени европейските компании, работещи в Китай, включително липсата на реципрочен достъп до възможности за обществени поръчки, бариери за достъп до пазара и проблеми, свързани с трансграничния трансфер на данни, съобщи председателят на Търговската камара на Европейския съюз в Китай Йенс Ескелунд.

Шефчович обаче вероятно ще подчертае и "нарастващото значение на укрепването на отношенията между ЕС и Китай, особено в контекста на единния пазар на ЕС, който е основна експортна дестинация за китайски стоки, допълни Ескелунд.

Шефчович е един от няколкото високопоставени европейски служители, които ще посетят Китай тази седмица - визити ще направят също външните министри на Франция и Португалия.

На среща с топ дипломата на Португалия във вторник външният министър на Китай Ван И заяви, че Пекин подкрепя Европа в "запазването на стратегическата ѝ автономия" и ще работи с Португалия за подобряване на връзките между Китай и Европа.

Китай също беше засегнат от широкообхватни санкции на САЩ и обяви свои собствени контрамерки.

"Изправена пред бързо променящ се международен пейзаж, Европа трябва да приеме прагматичен подход и да развие отношенията си с Китай по по-балансиран начин, като направи рационален избор да се обърне още повече към Китай", пише "Глобъл таймс.

Китай скастри САЩ за "хегемонистичния им манталитет"

Китай скастри САЩ за "хегемонистичния им манталитет"

Вашингтон разпространявал теорията, че Пекин е заплаха, за да го потиска