Въвеждат се по-строги правила за борба с трафика на хора в Европейския съюз. Това става с преразгледаната Директива на ЕС за борба с трафика на хора, която влиза в сила от 14 юли, съобщи Европейската комисия.

Преразгледаната Директива е базирана на предложение на ЕК от 2022 г.

По-строгите правила ще осигурят по-силни инструменти за правоприлагащите и съдебните органи за разследване и наказателно преследване на нови форми на експлоатация, включително тези, които се извършват онлайн.

Например националното право ще трябва да квалифицира като трафик експлоатацията на сурогатното майчинство, принудителните бракове и незаконното осиновяване. Съзнателното използване на услуги, предоставяни от жертви на трафик, ще се превърне в престъпление.

Трафикът на хора, извършен или улеснен чрез информационни и комуникационни технологии, включително интернет и социалните медии, ще се превърне в утежняващо обстоятелство, когато е свързан със сексуална експлоатация. Това ще доведе до по-високи санкции.

Страните в ЕС ще трябва да хармонизират подходите си към тези престъпления - те трябва да определят национални координатори за борба с трафика на хора и редовно да актуализират националните планове за действие.

Държавите в блока разполагат със срок до 15 юли 2026 г. да транспонират новите правила в националното си законодателство.

Годишните икономически щети от трафика на хора в ЕС се оценяват на до 2,7 милиарда евро.

Българи са сред основните участници в най-опасните мрежи за трафик на хора в ЕС

Българи са сред основните участници в най-опасните мрежи за трафик на хора в ЕС

В Съюза действат 821 престъпни мрежи