Лидерите на Великобритания, Франция и Канада осъдиха в понеделник като скандални действията на Израел в Газа, съобщава АФП.
Те разкритикуваха израелските министри за заплахата за масово разселване на цивилни.
"Няма да стоим безучастно, докато правителството на Бенямин Нетаняху предприема тези действия, заявиха в съвместно изявление британският премиер Кийр Стармър, френският президент Еманюел Макрон и канадският премиер Марк Карни. Ние сме ангажирани с признаването на палестинска държава като решение за две държави и сме готови да работим с други за тази цел", казаха те.
Изявлението съвпадна със съвместното искане на 22 държави - включително Великобритания, Франция и Канада - Израел незабавно да "позволи пълно възобновяване на помощта за Газа", отбелязвайки, че населението на територията "е подложено на глад".
Израел държи Газа в пълна блокада на помощите от 2 март, но обяви в понеделник, че ще позволи ограничен брой камиони.
Премиерът Нетаняху заяви, че ограниченият достъп до помощ се дължи на факта, че "снимките на масов глад" в Газа биха могли да навредят на легитимността на войната на страната му.
В изявлението на Великобритания, Франция и Канада се казва, че "отказът на Израел от основна хуманитарна помощ на цивилното население е неприемлив и рискува да наруши международното хуманитарно право".
Лидерите заявиха, че "трайното принудително разселване е нарушение на международното хуманитарно право".
Припомняме, че по-рано Макрон вече влезе в конфликт с Израел, като бе обвинен, че защитава Хамас.
Израелската армия засили офанзивата в Газа като част от продължителния си отговор на атаката на Хамас от октомври 2023 г., която предизвика войната и доведе до смъртта на 1218 души от израелска страна, предимно цивилни, според официалните данни.
Министерството на здравеопазването на Газа заяви в понеделник, че най-малко 3340 души са били убити, откакто Израел възобнови ударите на 18 март, с което общият брой на жертвите във войната достигна 53 486.