Чешката република увеличава вноса на руски петрол въпреки санкциите на ЕС. През първото полугодие на 2023 г. руският петрол е съставлявал 65% от вноса - най-високата стойност от 2012 г. За цялата 2022 г. този показател е бил 56%, а преди това дори по-нисък. Данните са на държавната компания Merо, посочва Stadard.
От декември 2022 г. в ЕС действа забрана за внос на руски петрол, но Чешката република се ползва от дерогация.
Според анализатори обаче Чехия не е единствената страна от ЕС, в която делът на внесения руски петрол се увеличава през последните месеци. Рафинериите в ЕС се опасяват от прекъсване на транзита на петрол през Украйна и поради това полагат усилия да купуват повече руски петрол. Освен това анализаторите посочват, че в момента руският петрол е много по-евтин от петрола сорт "Брент".
Чехия декларира, че в бъдеще иска напълно да се откъсне от зависимостта от руски петрол. Затова и наскоро Mero започна да работи за увеличаване на капацитета на Трансалпийския петролопровод (TAL), който доставя петрол от италианското пристанище Триест до Централна Европа.
В проекта ще бъдат инвестирани около 1,6 млрд. крони (65,3 млн. евро). Този петролопровод, който в момента покрива около 50% от търсенето на петрол в Чехия, трябва да я направи практически независима от руския петрол.
projekt
на 17.09.2023 в 23:05:31 #3Ала бала портокала ...... Нежен, умен и красив както винаги....... В момента родна България какъв газ мислиш че внася и откъде го внася......... Сигурно е американски...... Опа..... Май беше руски ама през Гърция и Турция, а тези две страни ни го фактурират без печалба..... Нали..... Това му е хубавото на демокрацията и свободния пазар, че пазара не търпи празно. Ако не искаш да работиш с Русия, винаги може да си платиш на някой да ти докара руски газ, а ти да се правиш на демократ че ако поръчаш американски газ....... Няма кой да го докара, няма къде да го разтовариш, няма как да го транспортираш...... Ако не вярваш, питай Кирчо. Той се напъваше ама...... Това е нещо като забраната на САЩ и Ес да купуваме уран от Русия. После се оказа че самата САЩ купува 1/5 от Русия, още 1/5 от Казахстан където работят с руски технологии. Оказа се Уестинхаус продават само около 8% в САЩ, но същите ще продават на България. Хайде г-н Умен Красив евро демократ да обясниш как така България няма право да купува от Русия, а САЩ, която налага забраните, купува близо половината си уран от Русия. Същото е с газа, с нефта, със зърното и т.н Или работиш директно с Русия или работиш с Русия но през прекупвач. А дали ти е смешно или не..... Няма значение. Помня преди години как обясняваше колко била "умряла" и "незначителна" руската икономика и нямала влияние върху световната икономика. Не знам дали си прав, ама от няколко години покрай тия руски санкции, цените скочиха с 50-100%. Голяма част от основните храни са поскъпнали близо 2 пъти за последните 2 години. Почна се с цената на енергията, на газа, от там на храните...... Спестяванията в банката изчезнаха..... Но трябва да се чете между редовете. Чехия и Европа увеличава официалния си внос. Не знам какво се случва с неофициалния. А това че се работи в посока откъсване от руския нефт и газ...... Ще стане след години, най вероятно просто ще се окаже че Катар е купил 100 танкера втечнен руски газ които ще продаде на Европа със само 10-15% надценка Същия руския газ, ама на по висока цена. И за такива като теб това е ОК. Може да ползваме стоки произведени в Китай, може да ползваме руски газ, нефт, бензин, дизел, уран..... Но иначе плюем. Аз не разбирам ти гориво за колата откъде взимаш. От България или си поръчваш бутилки от литър и половина от САЩ. Малко скъпо, ама демократично. Едно време имаше лаф че съветските болни са най здравите болни. Сега че американските бомби и патрони са най хуманните и демократични.
alabala654
на 17.09.2023 в 21:47:15 #2Смешно е да гледаш как руските солташаци пляскат с ръчички на подобни новини Какво пише в статията? За първото полугодие на 2023 г. руският петрол е съставлявал 65% от вноса. За цялата 2022 г. този показател е бил 56%,. Проста сметка - 65 - 56 = 9%. Демек чехите са увеличили вноса си на руски петрол с 9% и това е повод за огромната радост и телешки възторг Някой обърна ли и внимание на това? - Чехия декларира, че в бъдеще иска напълно да се откъсне от зависимостта от руски петрол. Затова и наскоро Mero започна да работи за увеличаване на капацитета на Трансалпийския петролопровод (TAL). Солташаците свенливо пропуснаха да отбележат този дребничък факт
bajbor
на 17.09.2023 в 21:15:11 #1"...#4 Под статията - обезпаразитено. ...." Вече абсолютно всички са наясно че петрола и природния газ идват от Русия... дали втечнен, дали през турски хъбове, дали преработен от индийците... няма значение, точно заради това и под тези статии няма коментари.... Все пак благодаря на колегите във форума че предпочитат да замълчат вместо да говорят глупости ( доказателство за интелект, все пак)