Всъщност САЩ настояват Украйна да капитулира. Нещо повече, интересите на Москва и Вашингтон съвпадат по странен начин в тази ситуация.
Това мнение изрази военният експерт Владислав Селезньов в интервю за украинското радио. Според него сега е трудно да се каже кога ще се възобновят преговорите със САЩ, тъй като администрацията на президента Доналд Тръмп предлага на Киев неприемливи изходни позиции.
"Разбира се, никой от висшите политически или военни представители на нашата страна няма да се съгласи на такъв формат на комуникация. Но трябва да осъзнаем, че все пак ще трябва да намерим компромис.
Засега разчитаме на подкрепата на нашите европейски партньори, защото те са загрижени преди всичко дори не за нашите интереси", посочи експертът.
По-специално Европа разбира, че ако Украйна, която защитава източния фланг на континента, бъде победена, балтийските държави или Полша ще бъдат застрашени. Ето защо те се опитват да укрепят своята отбрана.
"Разбира се, разбирам известна инерция, известни надежди и очаквания на нашите европейски партньори, че ще бъде възможно да се реши това изостряне на фронта по пътя на преговорите."
Макар че изглежда, че всички трябва да се отърсят от илюзиите за 11-годишната война, която започна през февруари 2014 г. с анексирането на Крим и Севастопол, и да разберат само едно - ненаказаното зло се умножава многократно", добави Селезньов.
Спирайки цялата военна помощ за Украйна, изглежда Тръмп се опитва да тласне Киев към капитулация при условията на Русия, каза пред "Ройтерс" Олександър Мережко, председател на парламентарната комисия по външни работи на Украйна
"В действителност това изглежда наистина зле. Изглежда, че той ни тласка към капитулация, което означава (приемане) на исканията на Русия", каза той.
"Основното е, че това е психологически удар, политически удар по Украйна, той не помага на нашия дух", каза Мережко.
Той сравни спирането на помощта с Мюнхенското споразумение от 1938 г., когато на нацистка Германия беше позволено да анексира част от Чехословакия.
"Това е по-лошо от Мюнхен, защото там поне не се опитаха да представят Чехословакия като агресор, но тук се опитват да обвинят жертвата в агресия - това е изключително опасно.
NaskoZashtoto
на 04.03.2025 в 13:00:56 #2Преди да си вземе обратно Крим и да понкокороса Донецка и Луганска области към сепаратистко въстание, Кремъл искаше от Киев потвърждаване на договора за военноморската си база в Севастопол (сключен за срок от 50 години непосредствено след разпада на СССР) и на записаното в тогава действащата конституция на Украйна, че тя е неутрална и не участва във военни съюзи. Украинците не пожелаха да изпълнят тези така прости на пръв поглед искания. Сега ще се наложи да се разделят с много повече. Да не говорим за убитите военни и цивилни, стотиците хиляди ранени, милионите напуснали страната, унищожената и повредена инфраструктура и заробващите задължения към “партньорите”, които три години наливаха оръжие и пари в прокси война с Русия.
projekt
на 04.03.2025 в 09:27:43 #1потърсете текста на минските мирни споразумения. от тогава Украйна изгуби много млади мъже. много избягаха....много територия е изгубена. защо трябва да се продължава с още загуби. кому е нужно. а най в началото това което искаше Путине е Украйна да не е член на НАТО. само това.