Четиримата основни кандидати за канцлери на Германия Олаф Шолц, Фридрих Мерц, Роберт Хабек и Алис Вайдел дебатираха 2 часа на живо по телевизията една седмица преди избирателите да отидат до урните, съобщава "Дойче веле".

Кандидатите изложиха своите виждания за германската икономика и постоянните проблеми на страната с инфраструктурата и цифровизацията.

Снимка 704049

Източник: EPA/БГНЕС

Лидерът на ХДС Мерц каза, че ключът е да се постави под контрол "чудовището, което е нашата бюрокрация". Що се отнася до това какъв вид енергия трябва да използва Германия, той обвинява коалиционното правителство, че е затворило "три напълно добри, работещи атомни електроцентрали" в средата на "най-голямата енергийна криза" в страната.

"Ако просто продължаваме да декларираме кои енергийни източници не искаме, няма да стигнем доникъде", каза той.

Вайдел също обяви подкрепата си за "безопасна и надеждна ядрена енергия, въглища и газ и също, ако искаме, възобновяеми енергии". Тя обеща правителство, което ще бъде "отворено към новите технологии" и "против забраните".

"Всеки потребител трябва да има свободата да решава как да отоплява домовете си и каква кола да кара, а всеки бизнес трябва да има свободата да решава какво да произвежда", каза тя.

Шолц критикува Ванс за намеса в политиката на Германия

Шолц критикува Ванс за намеса в политиката на Германия

Напрежение на форума в Мюнхен

Хабек от Зелените, бил министър на икономиката в сегашното правителство, обясни "структурната икономическа криза" в Германия с липсата на два ключови фактора за растеж: евтиния руски газ и свиващият се експортен пазар.

"Нека не забравяме, че руският президент Владимир Путин е този, който причини това, напомни той на зрителите, имайки предвид отказа на Германия от руския газ след нахлуването на Москва в Украйна през 2022 г. Това е причината за високите цени сега."

Що се отнася до износа, той каза, че "Германия вече е била експортна нация", но свиващият се пазар само се е влошил от митата, наложени от новото правителство на Съединените щати.

"Когато тези два елемента липсват, виждаме, че сме инвестирали твърде малко, за да станем конкурентоспособни", заключи той. Той се съгласи с Мерц, че Германия се нуждае от "по-малко бюрокрация" и повече инвестиции в "инфраструктура, влакове, мостове, цифровизация". Връщайки се към предишен въпрос, той заяви, че "законната миграция ще бъде жизненоважна за това".

Канцлерът Шолц също обвини войната в Украйна, но защити реакцията на германското правителство и настоя, че периодът с най-високи цени е приключил.

Шолц "скочи" на Мъск и за забележки, оправдаващи нацистките престъпления

Шолц "скочи" на Мъск и за забележки, оправдаващи нацистките престъпления

Продължава конфликтът между двамата, след като Мъск подкрепи "Алтернатива за Германия"

Вайдел разкритикува партиите заради подкрепата им за Украйна. Тя каза, че Германия трябва да остане "неутрална" в конфликта между Русия и Украйна.

"Мирът и войната ще решат тези избори, каза Вайдел, като директно обвини Мерц от ХДС, че подкрепя изпращането на ракети Taurus в Украйна. Това е провокация към Русия. Вайдел обвини германското правителство, че иска да изпрати оръжия и потенциално дори германски войници в Украйна.

Хабек каза, че всички партии с изключение на АзГ са в унисон в подкрепата си за Украйна, което Мерц потвърди. "Не, госпожице Вайдел, ние не сме неутрални", каза Мерц и добави, че "ние сме на страната на украинския народ".

Шолц подкрепи отказа на лидера на ХДС Мерц да работи с крайната десница.

"Имаме традиция в Германия да не работим с крайната десница, защото сме научили уроците си от ерата на националсоциализма. Има причина символите на крайната десница да са забранени в Германия и това трябва да остане. Абсолютно съм ясен, не може да има сътрудничество с крайната десница. Ето защо съм толкова загрижен, че ХДС вече се опита да прокара предложение през парламента с помощта на "Aлтернатива за Германия" (АзГ)."

Вайдел отхвърли обвинението.

"Това сравнение е скандално и аз го отхвърлям от името на моята партия. Като го казвате, вие обиждате милиони хора, които гласуват за нас. Ние сме консервативна, мирна партия", каза Вайдел.

Тя отговори на въпрос относно посещението на Джей Ди Ванс в Мюнхен, където се твърди, че се е срещнал с Вайдел след противоречива реч на Мюнхенската конференция по сигурността. Вайдел каза, че нейната партия е отворена за добри отношения със САЩ. Освен това Вайдел каза, че подкрепя визията на Ванс за свободата на словото и неговото противопоставяне на "защитните стени" в германската политика. Тя каза, че също така подкрепя настояването на САЩ за прекратяване на огъня в Украйна, добавяйки, че Тръмп е "точният човек", който да помогне за прекратяване на войната. Лидерът на AзГ заяви, че подкрепя добрите отношения с Китай, САЩ и Русия. "Имаме приятели на Запад и Изток", каза Вайдел.

Снимка 704051

Източник: EPA/БГНЕС

Отбелязва се, че това е първият път, когато германските избиратели гледаха четирима кандидати заедно на сцената.

При предишни избори в Германия двустранни канцлерски "дуели" бяха излъчвани по телевизията, докато последните избори през 2021 г. се проведе тристранен дебат. 

Само седем дни преди вота десните опозиционни партии водят в социологическите проучвания - консервативните Християндемократи (ХДС) на Фридрих Мерц с около 30% и крайнодясната "Алтернатива за Германия" (АзГ) на Алис Вайдел с около 20 процента.

Снимка 704050

Източник: EPA/БГНЕС

Лявоцентристките социалдемократи (SPD) на сегашния канцлер Олаф Шолц в момента са на трето място в анкетите с 15%, докато техните коалиционни партньори, Зелената партия на вицеканцлера Роберт Хабек, идват на четвърто място с малко над 13 процента.

Припомняме, че предсрочните федерални избори бяха свикани за 23 февруари, след като настоящото коалиционно правителство се разпадна през ноември миналата година.

Олаф Шолц: Бъдещото правителство на Германия ще разхлаби дълговата спирачка

Олаф Шолц: Бъдещото правителство на Германия ще разхлаби дълговата спирачка

Това той заяви в речта си на Мюнхенската конференция по сигурността

В Германия обаче се проведоха и многохилядни протести срещу управление на "Алтернатива за Германия". Берлин критикува и опитите за намеса във вътрешната политика на новата американска администрация.