Само след дни конфликтът в Украйна ще навлезе във втората си календарна година.
Може ли войната да приключи през следващата година и ако да, как - на бойното поле или на масата за преговори? Или конфликтът ще се проточи до 2024 г.? Руската редакция на BBC събира прогнозите на няколко военни анализатори за развоя на събитията през 2023 г.
"Пролетната офанзива на Русия ще бъде от ключово значение."
Майкъл Кларк, заместник-директор на Института за стратегически изследвания, Ексетър, Великобритания
Онези, които се опитват да нахлуят в друга държава в някоя от големите евразийски степи, са обречени да зимуват в тези степи.
Наполеон, Хитлер и Сталин трябваше да маневрират армиите си в степите през зимата, а сега, когато инвазията не върви добре, Владимир Путин трябва да наложи на войските си да зимуват в степите в очакване на ново руско настъпление през пролетта.
И двете страни се нуждаят от почивка, но украинците са по-добре оборудвани и мотивирани да продължат настъплението и може да се очаква, че ще продължат да изтласкват руснаците, поне в Донбас.
Те са на прага на голям пробив в района на Кремена и Сватово, който ще отблъсне руските сили на 60 км назад до следващата естествена отбранителна линия, недалеч от мястото, където започна руската инвазия през февруари 2022 г.
Киев няма да иска да спре дотук, особено когато победата е толкова близо. Въпреки това, след като Херсон бъде освободен, украинските офанзиви в югозападната част на страната могат да спрат.
Принудителното пресичане на река Днепър, за да се окаже натиск върху уязвимите пътни и железопътни връзки на Русия с Крим, може да се окаже твърде трудно. Но не е изключено и ново настъпление от страна на ВСУ.
През 2023 г. ключов фактор ще бъде резултатът от руската пролетна офанзива. Путин призна, че около 50 000 от новомобилизираните мъже вече са на фронта, а останалите 250 000 се обучават за участие в бойни действия през 2023 г.
Докато съдбата на тези нови руски войски не бъде решена на бойното поле, на практика няма други сценарии освен продължаване на войната.
Единственият друг възможен сценарий е кратко и нестабилно прекратяване на огъня. Путин даде ясно да се разбере, че няма да спре. А Украйна ясно заяви, че ще се бори за страната си.
"Украйна ще си върне земите."
Андрей Пионтковски, учен и анализатор от Вашингтон
Украйна ще спечели, като възстанови напълно териториалната си цялост не по-късно от пролетта на 2023 г. Това заключение се дължи на два фактора.
Първата е безпрецедентната в съвременната военна история мотивация, решителност и смелост на украинските военни и на украинския народ като цяло.
Вторият фактор е, че след години на умиротворяване на руския диктатор Западът най-накрая узря и осъзна мащаба на историческото предизвикателство, пред което е изправен. Това най-добре се вижда от неотдавнашното изявление на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
"Цената, която плащаме, се изразява в пари. А цената, която плащат украинците, е кръв. Ако авторитарните режими видят, че употребата на сила се отплаща, всички ние ще платим много по-висока цена. И светът ще стане по-опасен за всички."
Точното време на неизбежната победа на Украйна ще се определи от скоростта, с която НАТО ще успее да достави нов пакет военни оръжия (танкове, самолети, ракети с голям обсег), който ще промени баланса на силите на бойното поле.
Очаквам Мелитопол да бъде ключова точка на кампанията през следващите месеци (може би седмици). С превземането на Мелитопол украинците лесно ще напреднат към Азовско море, като на практика ще прекъснат линиите за снабдяване и комуникациите с Крим.
Капитулацията на Русия ще бъде официално договорена в рамките на технически преговори след съкрушителните победи на Украйна на бойното поле.
Силите победителки - Украйна, Великобритания, САЩ - ще формират нова архитектура на международната сигурност.
"Краят не се вижда."
Барбара Занчета, Катедра по военни науки, Кралски колеж Лондон
Владимир Путин разчиташе, че Украйна ще приеме пасивно действията на по-могъщия си съсед, без да ангажира съществено с това от други държави. Тази сериозна грешка в преценката доведе до продължителен конфликт, чийто край изглежда не се вижда.
Зимата ще бъде трудна, тъй като руските атаки срещу украинската инфраструктура ще имат за цел да сломят морала и издръжливостта на вече умореното и отслабено население. Но украинците се оказаха изключително издръжливи. Те ще бъдат твърди. И войната ще продължи.
Перспективите за преговори не могат да се нарекат обнадеждаващи. Евентуално мирно споразумение би изисквало основните искания на поне едната страна да се променят, но засега няма доказателства, че това се е случило или ще се случи скоро.
Кога ще приключи войната? Разходите за войната - както материални, така и човешки - могат да разединят руския политически елит и да намалят подкрепата за войната. Ключът към прекратяването на конфликта е в Русия.
Предишни войни, в които грешните изчисления на лидерите са били решаващ елемент (Виетнам за САЩ или Афганистан за Съветския съюз), са завършвали по този начин. Вътрешнополитическите условия в страната, която направи грешна преценка, се промениха, което направи прекратяването на конфликта - при "почтени" или не толкова почтени условия - единствената възможна опция.
Това обаче може да се случи само ако Западът твърдо подкрепи Украйна въпреки нарастващия натиск да поеме разходите за войната.
За съжаление, това ще бъде дълга политическа, икономическа и военна битка на политическата воля. А до края на 2023 г. тя вероятно още няма да е приключила.
"Няма друг изход освен поражение на Русия."
Бен Ходжис, бивш командир на сухопътните сили на САЩ в Европа
Все още е рано да се планира парад на победата в Киев, но предимството вече е на страната на Украйна и аз не се съмнявам, че тя ще спечели тази война, вероятно още през 2023 г.
През зимата събитията ще се развиват по-бавно, но украинските сили със сигурност ще могат да се справят по-добре от руснаците - благодарение на зимното оборудване, идващо от Великобритания, Канада и Германия.
До януари Украйна ще може да започне последната фаза на кампанията - освобождаването на Крим.
Историята ни учи, че войната е изпитание за волята и логистиката. Като се има предвид решимостта на украинския народ и войници, както и бързото подобряване на логистичната ситуация в Украйна, не виждам друг изход освен руско поражение.
Това заключение е продиктувано отчасти от изтеглянето на руските войски от Херсон. Първо, това е психологическа победа за украинския народ, второ, дълбоко смущение за Кремъл, и трето, украинските войски получиха ключово оперативно предимство - всички подстъпи към Крим вече са в обсега на украинските оръжейни системи.
Вярвам, че до края на 2023 г. Крим ще бъде върнат изцяло под украински контрол и суверенитет, въпреки че може да има някакво споразумение, което да позволи на Русия постепенно да закрие военноморската си база в Севастопол... може би дори преди края на договора (до около 2025 г.), който съществуваше преди незаконното анексиране на Крим от страна на Русия.
Ще бъдат положени усилия за възстановяване на украинската инфраструктура по крайбрежието на Азовско море, включително важните пристанища Мариупол и Бердянск. Друг важен проект е повторното отваряне на Севернокримския канал, който отвежда водата от Днепър към Крим.
"Очаквайте повече."
Давид Генделман, израелски военен експерт
Очаквайте повече: Това е, което според мен всяка от страните би искала да постигне на следващия етап.
Само около половината от мобилизираните 300 000 руски войници вече са в зоната на военните действия. Останалите, заедно със силите, освободени след изтеглянето от Херсон, дават възможност на руснаците да започнат ново настъпление.
Окупацията на Луганска и Донецка област ще продължи, но голям руски пробив, като например настъпление от юг към Павлоград за обкръжаване на украинските сили в Донбас, е по-малко вероятен.
По-вероятно е продължаване на сегашната тактика - бавно притискане на украинските сили в тесни направления и бавно настъпление, както в районите на Бахмут и Авдеевка. Възможно е същата тактика да бъде приложена и в района на Сватове-Кремина.
Продължаващите атаки срещу украинската енергийна инфраструктура и други атаки срещу украинския тил са друга част от стратегията за война на изтощение.
След оттеглянето на руските сили от Херсон украинската армия е освободила значителни сили. Най-важното стратегическо направление за ВСУ сега е на юг, към Мелитопол или Бердянск, за да се прекъсне руският сухопътен коридор към Крим. Това би било голяма победа за Украйна, поради което руснаците укрепват Мелитопол.
Друг вариант за Украйна е Сватово. Успешни действия там биха застрашили целия северен фланг на руската фронтова линия.
Големият въпрос обаче е колко украински сили са на разположение за настъпление в момента и какъв график за формиране и бойна готовност на новите бригади и корпуси има на бюрото на генерал Залужний - дали ще бъдат готови за месец, два или три, включително личен състав, бронирани машини и тежко въоръжение.
Отговорът на този въпрос ще получим, когато настъпи студеното време. И тогава ще стане малко по-ясно как ще завърши войната.
halo
на 28.12.2022 в 13:23:58 #2Пържат ви, нали?
bajbor
на 28.12.2022 в 01:08:01 #1