Сръбският президент Александър Вучич заяви, че възнамерява да спази обещанието си и да присъства на парада по случай Деня на победата в Москва на 9 май. В ефира на телевизия Pink TV сръбският лидер заяви, че по време на посещението си очаква да участва в разговори с руския лидер Владимир Путин, за да обсъдят енергийното сътрудничество между двете страни.
"Руският президент - ние винаги сме имали отворени отношения, но не винаги е било лесно, не винаги е било ясно. Не винаги сме били съгласни по всеки въпрос. Но сме имали искрени, открити и сърдечни отношения", отбеляза Вучич.
"Още преди осем месеца казах, че ще отида в Москва, и ще отида в Москва.
Не искам правителството на Джуро Мацут да плаща цената. Искам те да имат възможност да си сътрудничат с ЕС както трябва и никой да не може да им каже нищо", подчерта сръбският лидер.
Държавният глава отбеляза също така, че планираното по-рано участие на подразделение на сръбските въоръжени сили в парада на 9 май може да не се състои.
"Малко вероятно е представители на Въоръжените сили да отидат, защото ще им бъдат нанесени различни удари и санкции, и така нататък, и така нататък.
Аз ще отида. Ще понеса всички удари на този свят - и външни, и вътрешни", посочи той.
"Ще бъда там и имам много неща за вършене. Имам и много икономически неща за вършене - трябва да говоря с президента Путин за газовото споразумение, трябва да подпишем газовото споразумение до 30 май и да решим въпроса с НИС (Сръбската петролна индустрия). Трябва да обсъдим и всички останали теми", заключи Вучич.
Както съобщи пресслужбата на Кремъл на 7 март, Вучич ще пристигне в Москва за честването на 80-годишнината от победата, а също така ще изпрати подразделение на сръбските въоръжени сили за участие в парада на 9 май.
Ръководителят на дипломацията на ЕС Кая Калас съобщи по-рано, че Брюксел е поискал от страните кандидатки да не пътуват до Москва на 9 май.
В същото време тя призова възможно най-много европейски лидери да отидат в Киев на този ден.
Едно от условията за присъединяване към ЕС е изискването страните кандидатки постепенно да приведат външната си политика в пълно съответствие с политическия курс на ЕС, въпреки че кандидатите за членство в ЕС не могат да влияят върху неговото формиране.