Доналд Тръмп иска Украйна да остане силна и добре въоръжена страна след примирието и в нея да влязат европейски войски. Дни преди официалното встъпване в длъжност на новия-стар президент на САЩ продължават спекулациите какво точно съдържа обявеният още по време на предизборната му кампания план за постигане на мир в Украйна. В редица издания се появяват версии на части от плана "Тръмп", като Wall Street Journal се присъединява към тезите за възможните варианти.
Изданието, резюмира руската редакция на BBC, се позовава на анонимни източници, за които обаче твърди, че са запознати със съдържанието на разговора между новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп и Владимир Зеленски и президента на Франция Емануел Макрон, проведен в Париж на 7 декември.
Според тези източници Тръмп е казал на Зеленски и Макрон, че е против присъединяването на Украйна към НАТО, но че след прекратяването на огъня Украйна ще остане силна и добре въоръжена страна.
Тръмп също така иска войски от европейски държави, които обаче не са под егидата на НАТО, да бъдат разположени на украинска територия, за да наблюдават спазването на примирието. Той не иска да изпраща американски войници в Украйна, въпреки че не изключва някаква подкрепа за този контингент от САЩ.
Така или иначе вече стана ясно, че реално се обсъжда изпращане на войски от европейски страни. Първоначално само представители на Великобритания и Франция в конфиденциален режим обсъждаха този въпрос, но вече в дискусиите участват Украйна, бъдещата администрация на Тръмп, а и представители на няколко други европейски страни.
Според два източника на Wall Street Journal генералният секретар на НАТО Марк Рюте скоро ще организира среща в Брюксел на лидерите на Великобритания, Франция, Германия, Италия, Полша и ръководителя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, за да обсъдят бъдещите гаранции за сигурност на Украйна. По информация на срещата ще присъства и украинският президент Володимир Зеленски.
Вестникът отбелязва, че не е ясно до каква степен Москва е готова да се съгласи с това. В защитаваната концепция на Кремъл за бъдещето на Украйна последователно се налага искане за ограничаване на числеността и бойния потенциал на въоръжените сили на Украйна и против присъствие на чужди войски (с изключение на руски такива) на територията.
В четвъртък полският премиер Доналд Туск заяви, че страната му все още не е взела решение да изпрати войски в Украйна в случай на прекратяване на огъня, примирие или мир и няма никакви планове. От друга страна, източник на АФП в Киев каза, че за страната му присъствието на европейски войски би било полезно като гаранция, че евентуално споразумение за прекратяване на огъня няма да бъде нарушено.
Опако
на 14.12.2024 в 00:02:26 #3К'ъв кръчмар, ве, балъм, за Путника ли плямпаш? Никой не я бръсне за слива руската Путинка! Да си чул някой да говори за него: нито Тръмп, нито европейските лидери го споменават! Всички говорят единствено и само за Зеленски и Украйна!
oxoo
на 13.12.2024 в 08:37:26 #2Сметки,сметки,но без кръчмаря!
rosstrollnadzor
на 13.12.2024 в 08:17:43 #1Ахаххаххааа! Друзя антиваксъре-газовици-фронтоваци, ква я мислехте с дъртият коцкар, ква станА? Въпросът със сините каски не е дали, а обсъждат кога! И въпросът с оръжията не е дали, а колко още да доставят! И за кво ги ручахте жабетата да се разтегате тука по баламатума в шпагати и да правите мост като копейката на площада пред кремля?