Исландия е с население с по-малко от 400 000 души. Тя се намира между Северна Америка и Европа, но исландците се опитват да балансират интересите и на двете страни.
Това коментира "Уолстрийт джърнъл" (WSJ).
Исландия е член-основател на Организацията на Северноатлантическия договор, но няма постоянна армия. Въпреки че е "вкоренена в Европа", тя не е част от Европейския съюз. Традиционно риболовен остров, тя се превърна в технологичен център благодарение на богатата геотермална и хидроенергийна енергия.
В продължение на десетилетия исландците са живели сурово в мирна отдалеченост. Разположението им в ледените води между Гренландия и Норвегия предлага на НАТО база по време на Студената война, от която да следи движението на съветския флот, но жителите не се притесняват за опасностите от военни кораби.
Днес островът, който се намира южно от Северния полярен кръг, е изправен пред нарастващи рискове от засилена военна дейност в далечния север, тъй като изменението на климата отваря някога непроходими водни пътища. Едновременно с това Исландия е подложена на натиск от нарастващия антагонизъм между администрацията на Тръмп и Европа.
Натискът е очевиден и в Гренландия, отдалечена на около 750 мили, която президентът Тръмп заяви, че иска САЩ да притежават. Исландия, която е по-зелена и по-малко ледена от Гренландия, не разполага с минералното богатство на огромната датска територия. Освен това Исландия отдавна е полезна за отбранителните усилия на САЩ и НАТО - нещо, което според представители на администрацията не се е случило в Гренландия, чиято отбрана контролира Дания.
Исландия, както и други скандинавски страни, отдавна се опитва да предпази Арктика от милитаризация. Сега, когато това е невъзможно, исландците преценяват как би могла да изглежда една разширена отбрана.
"В Исландия никога не е имало обществена подкрепа за армия и не мисля, че ще има в обозримо бъдеще. Това не означава, че не можем да имаме активна отбрана и активни съюзи. Отбраната е важна", заяви премиерът Криструн Фростадотир.
Уточнява се, че исландската брегова охрана, която отдавна съществува, за да защитава риболовните води, играе важна роля в отбраната, включително в управлението на авиобазата Кефлавик и системите за противовъздушна отбрана.
Според Фростадотир, която оглавява Социалдемократическата партия, подкрепяща присъединяването на страната към ЕС, исландците следят внимателно събитията около Гренландия, с която имат тесни връзки.
Отбелязва се, че заплахите на Тръмп да получи Гренландия изнервят исландците. Фростадотир иска гражданите на страната ѝ да не възприемат евентуалния референдум за възобновяване на преговорите с ЕС като избор между Европа и САЩ.