Япония няма да жертва селскостопанския си сектор като част от преговорите за митата със Съединените щати. Това заяви главният преговарящ на страната, цитиран от Ройтерс.
По-рано американският президент Доналд Тръмп се оплака, че Яяония не купува американски ориз. Коментарът на Тръмп, направен в публикация в социалните мрежи, идва в момент, когато Токио се опитва да убеди САЩ да отменят 25% мито върху японските автомобили и 24% реципрочно мито върху друг японски внос. Реципрочното мито е спряно до 9 юли, но Япония все още не е постигнала търговска сделка след близо три месеца преговори.
Докато автомобилният сектор е най-големият работодател и износител на Япония, селскостопанският сектор традиционно е важен електорален блок за Либерално-демократическата партия на премиера Шигеру Ишиба, която е изправена пред ключови избори за горната камара на 20 юли.
"Многократно съм заявявал, че селското стопанство е основата на нацията", посочи на пресконференция водещият търговски преговарящ и министър на икономиката Рьосей Аказава. Той подчерта, че позицията на Япония в преговорите със САЩ остава непроменена. По думите му страната няма да участва в разговори, които биха пожертвали селскостопанския сектор.
Япония е внесла исторически високи обеми американски ориз през последните месеци, тъй като цената на местния ориз се повиши рязко от миналата година, което навреди на потребителите. Токио ограничава безмитния внос на ориз, който се консумира по време на хранене, за разлика от ориза, използван за фураж или съставки в други продукти, до 100 000 метрични тона годишно и налага такса от 341 йени (2,37 долара) на килограм за всичко над това. Това количество е част от общото годишно потребление на Япония от около 7 милиона тона.
Докато министърът на земеделието Шинджиро Коидзуми оплаква притока на чуждестранен ориз като заплаха за продоволствената сигурност на Япония, правителството обяви търг, който обикновено се провежда през септември, за първите 30 000 тона безмитно вносен ориз за тази година, като част от усилията за понижаване на вътрешните цени. Резултатите от този търг, проведен на 27 юни, показаха заявки за 81 853 тона, или почти три пъти повече от обявената на търг сума. От общо обявените 25 541 тона са от САЩ, следвани от 1500 тона от Австралия и 708 тона от Тайланд.
Митническият внос също се е увеличил. Само през май частни компании са внесли около 10 600 метрични тона ориз, от които около три четвърти са от САЩ.
projekt
на 01.07.2025 в 12:01:52 #1а ние унищожихме нашето селско стопанство. браво на нас.