Япония е спряла финансирането си за ЮНЕСКО за 2016 г. Това обяви японският външен министър Фумио Кишида, след като организацията, оглавявана от Ирина Бокова реши миналата година да включи документи за клането в Нанкин през 1937 г. в програмата си "Паметта на света", съобщава "Ройтерс".

Кишида не е посочил причина за решението на японските власти, но главният секретар на кабинета Йошихиде Суга коментира вчера, че решението на ЮНЕСКО било проблематично, като се имат предвид противоречащите си възгледи на Япония и Китай по казуса с клането в Нанкин, както и че Токио може да спре финансирането на организацията.

"Ние дадохме обяснение вчера на заседанието на Либерално-демократическата партия за това как плащането на нашата вноска трябва да бъде направено", уточни Кишида пред репортери, имайки предвид управляващата партия на премиера Шиндзо Абе.

"Що се отнася до бъдещата посока, ние бихме искали да се вземе решение по изчерпателен начин", отбелязал още японският първи дипломат.

Япония иска да разбере дали ЮНЕСКО се придържа към основополагащата си цел да насърчава мир по света чрез образование. Японското правителство ще реши кога да извърши плащането, щом се увери, че агенцията на ООН работи съгласно заложените в устава ѝ цели.

Няма краен срок, в който страна членка да плати годишната си вноска. Ако плащането не бъде направено, тя може да загуби правото си на глас в организацията.

Отношенията между Китай и Япония, втората и третата най-големи икономики в света, са затормозени от териториален спор заради група малки островчета в Източнокитайско море и от наследството на агресията на Япония преди и по време на Втората световна война.

Според Китай японските войски са избили 300 хил. души през 1937 г. в тогавашната китайска столица Нанкин. Следвоенният трибунал на съюзниците срещу страните от Оста определи, че са загинали 142 хил. души, но някои консервативни японски политици и учени отричат изобщо да е имало клане.

ЮНЕСКО създаде програмата "Паметта на света" през 1992 г., за бъдат защитени важни исторически документи и материали.

Япония през миналата година повдигна въпроси за автентичността на документите за клането в Нанкин, представени от китайски организации за включване в програмата и поиска справедливост и прозрачност, което предизвика гневен отговор от страна на Китай.

Вноската на Япония в ЮНЕСКО през 2016 г. възлиза на около 3,85 млрд. йени (37 млн. долара), което е около 10 процента от целия бюджет на организацията.