Южна Африка е наясно със своето законово задължение. Това заяви говорител на президента Сирил Рамафоса по повод предложеното посещение на руския президент Владимир Путин, след като Международният наказателен съд издаде заповед за ареста му, съобщава "Ройтерс".
Очакваше се руският лидер да посети Южна Африка през август, за да присъства на срещата на върха на БРИКС.
"Ние, като правителство, сме наясно с нашето законово задължение. Въпреки това между настоящия момент и срещата на върха ще продължим да работим с различни заинтересовани страни", посочи говорителят Винсент Магвеня.
Въпреки че няма официално потвърждение за посещението на Путин, се очаква той да присъства на 15-ата среща на върха на БРИКС, както направи през 2013 г.
Такава визита обаче би поставила правителството на Рамафоса, което така и не осъди руската инвазия в Украйна, в несигурна позиция след заповедта за арест, издадена от съда в Хага.
"Отбелязваме новината относно заповедта за арест, която МНС е издал. Остава ангажимент и силно желание от страна на Южна Африка конфликтът в Украйна да бъде решен по мирен път, чрез преговори", подчерта Магвеня.
TheSaint
на 20.03.2023 в 01:00:39 #2Нали за да отиде някъде Путин, трябва да го поканят, а и той да се съгласи... Някакъв странен хайп вместо мисъл върви
ruskikenef
на 19.03.2023 в 17:16:47 #1Германия ще арестува Путин, ако стъпи на нейна територия. Федералният министър на правосъдието Марко Бушман (FDP) обяви, че ще изпълни заповед за арест на руския президент Владимир Путин и го ще задържи, ако стъпи на германска земя. В петък Международният наказателен съд (МНС) издаде заповед за арест на президента на Русия, което задължава всички държави-членки на съда, включително Германия и България, да арестуват издирваното лице в случай на съмнение и да го прехвърлят в Хага. Бушман каза пред Bild am Sonntag: "Очаквам, че Международният наказателен съд бързо ще се свърже с Интерпол и държавите по договора за създаването му и ще поиска изпълнение. След това Германия е длъжна да арестува президента Путин, ако влезе на територията на Германия, и да го предаде на Международния наказателен съд". За разлика от националните правоприлагащи агенции, МНС може да предприеме действия и срещу държавни глави, напомни Бушман по повод изключението за президенти, премиери и външни министри, което се прави в обичайното международно право. !!