Южна Корея не изключва да изпрати директно оръжия на Украйна. Това заяви президентът Юн Сук-йол, цитиран от "Франс прес".
Изказването му е сигнал за възможна промяна в позицията на Сеул по въпроса.
Юн разкри, че е обсъдил Северна Корея с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп в телефонен разговор, който е поставил основите за среща в "близко бъдеще".
Южна Корея води дългогодишна политика да не предоставя оръжия на страни в конфликт. Тя обаче уточни, че това може да се промени предвид разполагането на севернокорейски войски в Русия в помощ на военните усилия на Москва в Украйна.
"Сега, в зависимост от нивото на участие на Северна Корея, ние постепенно и на етапи ще коригираме нашата стратегия за подкрепа", отбеляза Юн на пресконференция в Сеул.
"Това означава, че не изключваме възможността за предоставяне на оръжие".
Северна Корея се превърна в един от най-отявлените и важни поддръжници на пълномащабната офанзива на Русия в Украйна".
Сеул и Западът отдавна обвиняват Пхенян, че доставя артилерийски снаряди и ракети на Москва, които тя да използва в Украйна.
Последните обвинения, основани на информация от разузнаването, показват, че Северът е разположил около 10 000 войници в Русия. Това предполага още по-сериозно участие в конфликта и предизвиква недоволство и предупреждения в Сеул, Киев и западните страни.
Юн заяви, че неговият офис ще следи развитието на събитията, свързани с операциите на севернокорейските войници, и ако реши да предостави оръжия на Киев, първоначалната партида ще бъде отбранителна.
"Ако продължим с оръжейна поддръжка, ще дадем приоритет на отбранителните оръжия като първо съображение", посочи той, без да уточнява повече.
Юн заяви, че в разговор с Тръмп, проведен преди пресконференцията, двамата са обсъдили редица въпроси около Северна Корея и са се съгласили на лична среща.
"Разбрахме се да се срещнем в близко бъдеще. Смятам, че ще има възможност да се срещнем през тази година", поясни той.
Сред обсъжданите теми са били последните действия на Севера, включително изпращането на балони с боклук към Юга.
В сравнение със своя гълъбов предшественик Мун Дже-ин, Юн зае твърда позиция спрямо въоръжения с ядрено оръжие Север, като същевременно подобри отношенията със съюзника си по сигурността Вашингтон.
Откакто втората среща на върха на севернокорейския лидер Ким Чен-ун с тогавашния президент Тръмп в Ханой се провали през 2019 г., Пхенян изостави дипломацията, удвои разработването на оръжия и отхвърли предложенията на Вашингтон за преговори.
Докато беше на поста, Тръмп се срещна с Ким три пъти, като се започне със знакова среща на върха в Сингапур през юни 2018 г., въпреки че двамата не успяха да постигнат голям напредък в усилията за ядрено разоръжаване на Севера.
По време на кампанията Тръмп заяви: "Мисля, че му липсвам" и че е "хубаво да се разбираш с някой, който има много ядрени оръжия".
През юли Северна Корея посочи, че макар да е вярно, че Тръмп се е опитал да отрази "специалните лични отношения" между държавните глави, той "не е довел до някаква съществена положителна промяна".