Южнокорейският парламент гласува импийчмънт на действащия президент Хан Дък-су в петък, само две седмици след като президентските правомощия на Юн Сук Йол бяха спрени заради обявяване на военно положение. Този ход потопи страната в дълбока политическа криза, най-тежката от десетилетия, предава "Ройтерс".
Хан, който пое ръководството след импийчмънта на Юн на 14 декември, прие решението със съжаление. "Уважавам решението на парламента и, за да избегна допълнителен хаос, ще спра изпълнението на задълженията си съгласно закона", заяви той, добавяйки, че ще изчака решението на Конституционния съд, който трябва да разгледа законността на импийчмънта.
Финансовият министър Чой Сан-мок пое поста на действащ президент съгласно закона, но политическата несигурност продължава. Опозицията, ръководена от Лий Дже-мьонг от Демократическата партия, обвини Хан в "действия за въстание", което допълнително разпали напрежението. Междувременно управляващата партия определи гласуването като "тирания".
Източник: EPA/БГНЕС
Чой Сан-мок пое функциите на действащ президент
Инвеститорите реагираха негативно на събитията, като южнокорейският вон спадна с 0.53% спрямо долара. Анализаторите предупреждават, че продължаващите политически сътресения могат да доведат до икономически кризи, сравними с финансовата катастрофа в края на 90-те години.
Конституционният съд вече започна изслушванията по делото за импийчмънта на Юн, което ще определи дали той ще бъде възстановен или окончателно отстранен от поста си. Решението трябва да бъде взето в рамките на 180 дни, като след евентуално отстраняване на Юн ще бъдат проведени нови президентски избори в рамките на 60 дни.
Юн, който предизвика шок с обявяването на военно положение на 3 декември, продължава да отказва да сътрудничи на съдебните власти. В петък бившият министър на отбраната Ким Йон-хьон беше обвинен в първото дело за въстание, свързано със събитията.
Събитията от декември предизвикаха най-дълбоката политическа криза в Южна Корея от 1987 г., когато масови протести доведоха до промяна на конституцията и въвеждане на пряко избиране на президент.