Южнокитайско море става сцена на мащабни военни учения. Австралия и Филипините, Япония, Нова Зеландия и САЩ ще проведат съвместна морска дейност ще проведат съвместна морска дейност, съобщава Ройтерс.
"Морската кооперативна дейност демонстрира нашия колективен ангажимент за укрепване на регионалното и международно сътрудничество в подкрепа на мирен, стабилен и проспериращ Индо-Тихоокеански регион", посочва Министерството на отбраната на Австралия. Военноморският кораб HMAS Sydney и морският патрулен самолет P-8A Poseidon на Кралските австралийски военновъздушни сили ще оперират с партньорските нации, за да засилят "сътрудничеството и оперативната съвместимост между нашите въоръжени сили, допълват от ведомството.
Съвместното учение идва след поредица от въздушни и морски сблъсъци между Филипините и Китай, които се бориха за спорни зони на Южнокитайско море, включително плитчината Скарбъроу, една от най-оспорваните части на Азия, която беше окупирана от бреговата охрана на Китай за повече от десетилетие.
По-рано тази седмица военноморски кораби от Нова Зеландия и Австралия преминаха през Тайванския проток, част от Южнокитайско море. Китай, който твърди, че демократично управляван Тайван е негова територия, заяви, че единствено той упражнява суверенитет и юрисдикция над пролива. Както САЩ, така и Тайван отбелязват, че проливът, основен търговски път, през който минават около половината от световните контейнерни кораби, е международен воден път.
Китай претендира за почти цялото Южнокитайско море, въпреки припокриващите се морски претенции от Бруней, Малайзия, Филипините и Виетнам.
Китайските военновъздушни и военноморски сили също провеждат маневри в спорната зона на Южнокитайско море. Китайските учения ще включват рутинни учения за ранно предупреждение и разузнаване, както и патрули около плитчината Скарбъроу. Една от най-оспорваните характеристики на Азия, плитчината Скарбъро е на 200 км от Филипините, в рамките на тяхната изключителна икономическа зона.