Целта на НАТО всяка страна да увеличи военните си разходи до 2 процента от брутния вътрешен продукт е "нереалистична". Това обяви германският външен министър Зигмар Габриел на фона на призивите на САЩ към европейските им съюзници за по-големи финансови ангажименти, съобщава ДПА.

Габриел заяви, че постигането на целта за военните разходи би означавало разпределянето на 70 млрд. евро годишно за военни цели в Германия, като по този начин би се удвоил сега отделяният бюджет.

"Не знам нито един политик в Германия, които смята, че това е постижимо в нашата страна, да не говорим за желано", изтъкна първият германски дипломат.

Габриел говори преди срещата на външните министри на страните от НАТО в Брюксел, където новият американски държавен секретар Рекс Тилърсън ще направи дебютната си поява.

Тилърсън обаче се придържа към позицията на САЩ, че Европа трябва да повиши военните си разходи.

"Както президентът Тръмп даде да се разбере, вече не е изгодно за САЩ да има непропорционален дял от военните разходи на НАТО", се очаква да каже Тилърсън пред колегите си от НАТО.

"Съюзниците, които нямат конкретен план да харчат 2 процента от БВП за военни нужди до 2024 г., трябва да създадат такъв сега. Съюзниците, които имат план да достигнат препоръката от 2 процента, трябва да ускорят усилията си и да покажат резултати", подчертава още Тилърсън.

Отношенията между новата американска администрация и НАТО имаха трудно начало, след като президентът Доналд Тръмп нарече алианса "отживелица" и разкритикува съюзниците си от НАТО, включително Германия за това, че не изпълняват целите на НАТО за военните разходи.

Преди срещата генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг нарече военния алианс "непоклатим", но заяви, че увеличаването на военните разходи било в интерес на всички, имайки предвид заплахите за сигурността по границите на Европа.

"Увеличените военни разходи не са, за да се угажда на САЩ", подчерта Столтенберг.