Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви, че не би било "уместно" да се налагат санкции на Китай като партньор на Русия във връзка с конфликта в Украйна.
Тя обаче отбеляза пред Си Ен Би Си, че санкционирането на руския олигарх Роман Абрамович "остава възможност".
Йелън предупреди, че кризата ще повлияе на глобалния растеж през следващата година и изрази загриженост за страните, зависими от пшеницата, тъй като и Русия, и Украйна са основни износители на този вид зърнена култура.
По нейни думи е "възможно" цената на петрола да се повиши допълнително, като глобалният растеж също ще бъде повлиян от цените на енергията и суровините.
Вчера Китай категорично отрече твърденията, че е знаел предварително за нахлуването на Русия в Украйна.
Пекин отрече и твърденията, че разпространява дезинформация за Украйна.
Коментарът дойде, след като генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг обвини Китай, че предоставя на Русия "политическа подкрепа, включително чрез разпространение на откровени лъжи и дезинформация". Той заяви и че НАТО се тревожи, че Китай може да подкрепи руската инвазия в Украйна включително чрез предоставяне на материална подкрепа на Москва.
Пекин отказа да се присъедини към финансовите санкции, наложени на Русия от САЩ и европейските правителства.
Китай е важен клиент на руски петрол и газ и е единственото голямо правителство в света, което отказа да разкритикува нападението на Русия срещу Украйна.
Obektiven_29
на 25.03.2022 в 16:15:58 #1Смешници, стиска ли ви да санкционирате най-могъщата икономика с най-многобройния народ? Да, светът вече не е еднополюсен. "Жалко" за американчетата, няма да харчат повече за наша сметка.